"Május 1. után a gyógyszer-gazdaságossági törvény árcsökkentő hatása ismét megmutatkozik, hiszen 26 gyógyszergyártó cég 348 gyógyszerének ára csökken átlagosan 8,3 százalékkal. Ezek közül 70 gyógyszer ára több mint 10 százalékkal, 34 gyógyszeré több mint 20 százalékkal lesz kevesebb" - olvasható a tárca sajtóirodájának közleményében.
A gyógyszerek között elsősorban gyomorsav-csökkentők, antidiabetikumok, vérnyomáscsökkentők, szívre ható gyógyszerek - statinok, illetve Ca-csatorna-blokkolók -, antibiotikumok, nem szteroid gyulladáscsökkentők, antipszichotikumok és antidepresszánsok találhatók.
Mint írják, a gyógyszer-gazdaságossági törvény árcsökkentő hatása nem csak a betegeknek kedvező; a rendszerváltás óta először a gyógyszerkassza időarányos kifizetései nem lépik túl az időarányos keretet, azaz nem növelik a költségvetési hiányt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár előrejelzései szerint e folyamatok ismeretében joggal feltételezhető, hogy a kassza év végéig is képes lesz fedezni a kiadásokat.
A közleményben a szakminisztérium emlékeztet arra, hogy az egészségügyi reform részeként elfogadott gyógyszer-gazdaságossági törvény erős árversenyre kényszeríti a gyógyszergyártó cégeket, aminek következménye a folyamatos árcsökkenés lett. A gyógyszerpiaci reform első jelentős eredménye az április 1-vel életbe lépő átlagosan 16 százalékos, több mint 1 ezer gyógyszert érintő árcsökkenés volt, olvasható a dokumentumban.