Nem várt kiadások
Decemberben az államháztartáson belül a központi költségvetés egyenlege 26,6 milliárd forintos hiánnyal, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak egyenlege pedig 113 milliárd forintos többlettel zárt. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlege 9,8 milliárd forintos deficitet mutat. Összességében az államháztartás decemberi egyenlege 76,6 milliárd forintos szuficittel zárt.
A Pénzügyminisztérium decemberben 5,2 százalékos hiányra számított. Akkor még úgy számoltak, hogy a deficit 974,2 milliárd forint lesz az eredetileg tervezett 832 milliárd forinttal, a GDP 4,5 százalékával szemben.
A nagyobb hiány kialakulására az hatott leginkább, hogy novemberben mintegy százmilliárd forintos többletkiadást jelentett az 53. heti nyugdíj, illetve a visszamenőleges nyugdíjkorrekció kifizetése, valamint az, hogy az egyébként decemberi esedékességű nyugdíjat novemberben küldte ki a posta.
Ehhez jött még a gyes, illetve kismama-pótlék 24 milliárd forintos többletkiadása, illetve, hogy a jövedéki adó 27 milliárd forintos tétele december 1-jén folyt be a központi büdzsébe.
Gyengül a forint
Az adatok közzététele után egy forinttal drágult az euró, a piacon azonban nincs pánik. Tíz óra után 261 forinton jegyezték az eurót - írja az MTI. Kedd délután 260 forinton zárt az uniós valuta, de napközben 258 forintért is jegyezték.
A forint 7,55 százalékon állt tíz óra után a sáv erős oldalán, 25 bázisponttal lejjebb a 7,80 százalékos nyitáshoz képest. Kedden 7,74 százalékon állt a forint a nap végén.
Nem volt tartható a terv
A Napi Online által megkérdezett elemzők között volt aki csodálkozott a ma megjelent államháztartási adatokon és volt aki pont erre számított, de abban mindenki egyetértett, hogy a Pénzügyminisztérium idei évre tervezett 3,8 százalékosra tervezett GDP-arányos államháztartási hiánya nem lesz tartható. A Raiffeisen Bank szakértői kiemelték, hogy meglepő volt a GDP-hez viszonyított 5,6 százalékos deficit, különösen, hogy a PM a legutóbbi napokban is 5,2 százalékról beszélt.
Majoros György, az ING Vagyonkezelő elemzője szerint azonban semmi meglepő nem volt az eredményben, hisz az utóbbi öt-hat év decemberi számadatait figyelembe véve irreális volt a Pénzügyminisztérium utolsó havi célkitűzése.