Átverte az öregeket a Hild

2007.01.04. 16:42
A fogyasztók megtévesztése miatt a GVH 13 millió forintra büntette a Hild Kft.-t és félmillió forintra az Örökjáradék Ingatlanbefektető Zrt.-t. A versenyhivatal szerint nem igaz, hogy a Hild Örökjáradék lenne a piacon fellelhető legjobb, legbiztonságosabb ajánlat.

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa szerint a Örökjáradék Ingatlanbefektető Zrt. és a Hild Ingatlanbefektető Kft. 2005-ben és a 2006-ban a Hild Örökjáradék programról adott piaci tájékoztatásukkal megtévesztették a fogyasztókat. A jogsértés miatt az Örökjáradék Ingatlanbefektető Zrt. 500 ezer, a Hild Ingatlanbefektető Kft. 13 millió forint versenyfelügyeleti bírság megfizetésére köteles.

GVH-PSZÁF együttműködés
Együttműködési megállapodást kötött a GVH és a PSZÁF. A megállapodás szerint a két állami intézmény rendszeres konzultációkat tart a közös kérdések megvitatására, tájékoztatják egymást a másik hatóságot is érintő ügyekről, s információnyújtással támogatják egymás jogalkalmazási munkáját. A GVH és a PSZÁF a továbbiakban együttműködik a pénzügyi szektort érintő ágazati vizsgálatokban, a szektorban folyó versenyfelügyeleti eljárásokban, illetve piacfelügyeleti vizsgálatokban.

Magyarországon hagyományosan lehetőség van arra, hogy egy időskorú személy életjáradéki szerződést kössön. A konstrukció lényege, hogy az idős személy a részére fizetett életjáradékért cserébe ingatlanának tulajdonjogát átruházza a járadékfizetőre. Az elmúlt évtizedekben elsősorban magánszemélyek, illetve egyes (például a fővárosi kerületi) önkormányzatok kötöttek kötelezettként életjáradéki szerződéseket, de több magánvállalkozás is megjelent a piacon. Ilyen az Örökjáradék Zrt. is. A járadékfolyósító társaság az általa megkötött életjáradéki szerződés értelmében kötelezi magát, hogy a járadékos ingatlanának tulajdonjoga fejében a járadékos egész életében a szerződésben meghatározott kikötések és feltételek szerint életjáradékot fizet.

Az Örökjáradék Zrt. 2006. szeptember 1-jéig csak Budapesten és Pest megyében található lakóingatlanok tulajdonosaival kötött szerződéseket, jelenleg Győrben és Székesfehérváron található ingatlanokra is, de a későbbiekben további településeket is szeretne bevonni a programjába. Az Örökjáradék Zrt. az általa megkötött életjáradéki szerződések pénzügyi hátterének megteremtéséért több vállalkozással folytatott tárgyalásokat. A Deutsche Bank Londonnal 2005. december 15-én jött létre a megállapodás, amely meghatározott időtartamon, néhány éven belül meghatározott összegű és számú kölcsön igénybe vételének lehetőségét biztosítja. A Hild Kft. feladatai körébe tartozik a Hild Örökjáradék program fogyasztói kommunikációja, az életjáradék szerződések megkötésének előkészítése, a programhoz kapcsolódó események, rendezvények szervezése.

A Hild Örökjáradék programhoz kapcsolódóan folyamatos és intenzív kommunikációs kampány zajlik. Ennek vizsgálata során a GVH megállapította, az Örökjáradék Zrt. és a Hild Kft. 2005-ben és 2006-ban a Hild Örökjáradék program pénzügyi hátteréről, illetve a Hild Örökjáradék program által kínált szolgáltatásokról adott egyes tájékoztatásaik kapcsán a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsítottak.

Így például nem felel meg a valóságnak, hogy a Deutsche Bank London tulajdoni érdekeltséggel is rendelkezik a cégben. A Deutsche Bank London által megkötött megállapodásból az sem következik, hogy a Hild Örökjáradék program hátterében egy 40 millió eurós banki finanszírozás áll, az adott összeg nem éri el ezt a mértéket. A Versenytanács sérelmezte, hogy a fogyasztóknak szóló tájékoztatásokban igen hangsúlyosan jelent meg, hogy a pénzügyi hátteret a Deutsche Bank biztosítja, az Örökjáradék mögött a Deutsche Bank áll, az életjáradéki szerződéseket 100 százalékban a Deutsche Bank finanszírozza, ugyanakkor a tájékoztatásokban az nem szerepelt, hogy ez a háttér a megállapodás szerint csak az abban előre meghatározott időtartamig áll fenn. A GVH egyéb túlzó állításokat is feltárt, így például nem igazolódott, hogy a Hild Örökjáradék lenne a piacon fellelhető legjobb, legbiztonságosabb ajánlat.

A versenyhatóság mindkét vállalkozás versenyjogi felelősségét megállapította, s a határozat kézhezvételétől megtiltotta a jogsértő magatartás további folytatását. A bírság megállapításakor a Versenytanács a felmerült reklámköltségekből indult ki.