A világ hitelpiacain kialakult válság még nem érezteti hatását teljes mértékben - mondta Angel Gurria, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára. A pénzpiacok felbolydulásának legmélyebb, leghosszabb távon jelentkező következménye a pénzintézetek egymás iránti bizalmának megingása. A bankok vonakodnak hitelt nyújtani egymásnak, ami fékezi a világgazdaság növekedését. Ez viszont tovább rontja a bankok üzleti kilátásait is, hólabdaszerűen erősödő folyamatot kialakítva, amelyet csak a bizalom helyreállása állíthat meg.
Ehhez viszont idő kell. Gurria szerint az átlagfogyasztók csak jövő április-júniusban érzik majd meg a hitelpiacok felborulásának hatását, mert sokuk ingatlanhitele ekkor fog megemelkedni emiatt. A bankszektorban mindenesetre erőteljesen érződik a hitelválság hatása. É
szak-Rajna-Vesztfália tartományi kormánya elhalasztotta 38 százalékos West LB-pakettjének értékesítését, mivel a bank értéke a jelzálogpiaci válság miatt elszenvedett veszteségei miatt érezhetően csökkent és nehéz vevőt találni a pénzintézetre. A bank a korábban várt nyereség helyett immár 100 millió eurós veszteséggel számol idén. A brit Barclays is csak azzal tudta megörvendeztetni befektetőit, hogy vesztesége az elmúlt hetekben terjedő pletykákkal szemben nem 10 milliárd, hanem csak 1,3 milliárd font (2,7 milliárd dollár) körül van. Ráadásul a bank vezetése szerint nagyon körültekintően számolta ki a veszteségtételeket.
Az amerikai Citigroup ezúttal közvetve tapasztalhatta meg a hitelpiacok iránt megrendült bizalmat: tegnapi kötvénykibocsátásán a korábbinál jóval nagyobb hozammal keltek el papírjai, mivel a hitelezők nagyobb kockázati felárat kérnek értük. A Merrill Lynch igazgatósága eközben 93 éves történetében először a bankszektoron kívülről választott új vezérigazgatót a befektetési bank élére. Az új első ember, John Thain a New York-i értéktőzsde elnöki posztját adja fel a Merrill kedvéért.