A nem pénzügyi vállalatok és a háztartások összesített, szezonálisan kiigazított hiteltranzakciói decemberben hosszú hónapok óta először nettó hiteltörlesztést mutattak - közölte az MNB pénteken. Decemberben a nem pénzügyi vállalatok esetében 34,9 milliárd forinttal csökkent, míg a háztartásoknál 292,3 milliárd forinttal nőtt a szezonálisan nem igazított együttes hitelállomány.
A két szektor együttes állományváltozásából az árfolyamváltozás és egyéb változások a nem pénzügyi vállalatoknál 106 milliárd forintos, a háztartásoknál 262,7 milliárd forintos növekedést okoztak. A tranzakciókból adódó változás a két szektornál ellentétes irányú volt, ezen a címen a nem pénzügyi vállalatoknál 140,9 milliárd forintos csökkenés, míg a háztartásoknál 29,6 milliárd forint növekmény mutatkozott.
A nem pénzügyi vállalatok hitelállományában a forint- és devizahitel részaránya 42,2, illetve 57,8 százalék volt, a devizahitelek súlya kissé nőtt. A háztartások hitelállományán belül is változtak az arányok, a forinthitel súlya 33,3 százalékra csökkent, a devizahitele pedig 66,7 százalékra növekedett.
A nem pénzügyi vállalatok és a háztartások összesített, szezonálisan igazított betét-tranzakciói decemberben az előző havit 13,4 milliárd forinttal meghaladó nettó betételhelyezést eredményeztek.
A nem pénzügyi vállalatok esetében a forint-tranzakciók az előző havihoz hasonló összegű, 23,4 milliárd forint nettó betételhelyezést, a deviza esetében 50,8 milliárd forint nettó betétkivonást mutattak. A háztartások forint-tranzakcióinál 162,9 milliárd forint nettó betételhelyezés történt. A deviza esetében háromhavi nettó betétkivonást követően újra nettó betételhelyezés történt, 19,2 milliárd forint összegben.
A nem pénzügyi vállalatok szezonálisan nem igazított betétállománya együttesen 14,9 milliárd forinttal növekedett, a forintbetétek 63,9 milliárd forintos növekedése és a devizabetétek 49,0 milliárd forintos csökkenése következtében. A devizabetétek állománycsökkenését a tranzakciók miatti 57,8 milliárd forintos csökkenés, valamint az átértékelődés és egyéb változás okozta 8,8 milliárd forintos növekedés együttesen eredményezte.
A háztartások együttes betétállománya 349,4 milliárd forinttal növekedett. A tranzakciók 355,7 milliárd forinttal növelték, az átértékelődés és egyéb változások pedig 6,2 milliárd forinttal csökkentették az előző hó végi devizabetét-állományt. A hitelintézetek külföldi kötelezettségei az összesített mérlegfőösszeg 33,64 százalékát tették ki.