Nagyon kemény évünk lesz jövőre

2008.10.17. 13:03
Drasztikusan rontotta 2009-es előrejelzéseit az ICEG Európai Központ a most megjelent negyedéves jelentésében. A GDP idei növekedését 1,7, a jövő évi 1,1 százalékosra várják, de a recessziót sem tartják kizártnak. Azt mondják, növekedni fog a munkanélküliség, stagnálnak a reálbérek, és bizonytalanná vált a kamatcsökkentés is.

A világgazdasági folyamatok alapvetően rajzolják át a magyar gazdaság jövőjéről alkotott képet, olvasható az ICEG 2008 harmadik negyedéves jelentésében. Az elemzés kiemeli: mivel a szeptember-októberben súlyosbodó globális válság miatt lassulnak fő exportpiacaink és Nyugat-Európára recesszió vár, a külső kereslet nem lesz képes tovább húzni a magyar gazdaságot. Így hiába tűnt úgy a nyáron, hogy talpra állhat a magyar gazdaság, a hitelkínálat és a külső kereslet beszűkülése drámaian rontja a növekedési kilátásokat. A már augusztusban lassuló exportbővülés visszaeséssé fokozódik 2009-ben.

Az export visszaesése miatt a kereskedelmi mérleg aktívuma 2009-ben csökken. Bár az országban működő külföldi cégek jövedelmezősége mérséklődik, a bizonytalanság miatt erőteljesebb profit-repatriálás várható, és drágul a külső finanszírozás is. Így ez utóbbi a 2008-as javulás után jövőre ismét nő majd, egészen a GDP 3,3 százalékáig. Emiatt a bruttó külföldi adósság is tovább emelkedik, megközelítve a GDP összegét.

A belső piacoktól sem várható igazi lendület. Bár a lakossági fogyasztás túljutott a mélyponton, nem lesz képes húzni a növekedést, míg a beruházásokat a hitelszűke, a romló kilátások és a költségvetés mozgásterének csökkenése fogja vissza. Ennek nyomán az idei 1,7 százalékos növekedését jövőre még szerényebb 1,1 százalék követi. Sőt, az ICEG szerint, mivel a nemzetközi válság mélypontját egyelőre nem látni, még a recesszió sem zárható ki.

A reálgazdasági problémák a munkapiacon is éreztetik hatásukat. A munkanélküliség már az év első felében is csökkenő foglalkoztatás mellett mérséklődött. Az előttünk álló időszakban a munkanélküliségi ráta elérheti, sőt meghaladhatja a 8 százalékot, míg a reálkeresetek 2009-ben legfeljebb stagnálnak majd.

A sok kedvezőtlen jel mellett biztató, hogy a költségvetés 2008-ban is a konvergencia-pályán maradt, sőt volt benne annyi tartalék, hogy a befektetői bizalom erősítésére leszállítsák az idei és jövő évi hiánycélt. Bár a költségvetés átdolgozás alatt áll, az ICEG elképzelhetőnek tartja az idei 3,4 százalék után akár a tervezettnél kissé jobb, 2,8 százalékos hiány teljesítését is 2009-ben. A költségvetési felelősség erősödése ellenére a szakértők továbbra is hiányolják azokat a kiadási és adóreformokat, amelyek a gazdaság potenciális növekedési ütemét emelhetik.

Az elemzés pozitívumként említi az olaj, az élelmiszerek és más nyersanyagok áresését, ami a hazai dezinflációt is segíti. A nyersanyagárak csökkenése és a gyenge belső kereslet hozzájárul a dezinfláció folytatódásához, mely a legutóbbi időszakig a vártnál gyorsabb ütemben zajlott.

Amennyiben a forint árfolyama visszatér a 250 forint/euró körüli szinthez, az infláció üteme 2008-ban átlag 6,3, míg jövőre 3,8 százalék lehet. A 260-270 forint/euró körüli árfolyam esetén ennél 0,2-0,4 százalékponttal magasabb lehet a jövő évi inflációs ütem. És bár a fogyasztói árszint változása kedvezően alakul, a pénzügyi válság és Magyarország sérülékenysége miatt az ICEG erre az évre már nem vár jegybanki kamatcsökkentést.