Karácsonykor indulnak a magyarok Thaiföldre

2008.12.02. 13:49
Lehet terrortámadás, polgárháború, gazdasági világválság, a magyar embert még ez sem tántorítja el attól, hogy Indiába vagy Thaiföldre utazzon. Mumbai eddig sem volt egy közkedvelt úti cél, ha India, akkor inkább az egyéb tengerparti városokat választják a turisták. A thaiföldi csúcsszezon pedig csak három-négy hét múlva kezdődik, így addig még mindenki kivár, bár az utazási irodák is azt valószínűsítik, hogy katonai puccs következik be, és a helyzet tovább eszkalálódik. De az, hogy ez hosszú távon hogyan hat a thaiföldi kiutaztatásokra, azt még senki sem tudja. Áresésről egyelőre nincsenek hírek.

India és Thaiföld helyzete kiutaztatási szempontból teljesen külön kezelendő, mert két eltérő jellegű krízisről van szó – mondta az Indexnek egy nagyobb utazási iroda kiutaztatási részlegének neve elhallgatását kérő vezetője. Indiában egy már majdnem lezárt, mindig is ismert konfliktusból fakadó terrortámadásról van szó, míg Thaiföldön polgárháború dúl, így az egy jóval bizonytalanabb helyzet.

Csak a szokásos terrorakció

A szakértő szerint a terrortámadás nem okoz visszaesését Mumbai, (korábban Bombay) turista forgalmában, egyrészt, mert Mumbai eddig sem volt egy túlzottan népszerű úti cél a turisták körében. Másrészt az indiai-pakisztáni ellentét nem új jelenség, a következtében kialakuló konfliktusok mindig is ismertek voltak az Indiába utazók számára. Harmadrészt Mumbait a turisták inkább a körutazások alkalmával szokták érinteni, azok szezonja viszont tavasszal és ősszel van. A terrortámadást pedig már felszámolták, egyelőre nem úgy néz ki, hogy elhúzódó akciósorozatról lenne szó, ami érintené a tavaszi vagy az őszi szezont. Vagyis az utazási irodák nem számítanak arra, hogy az egyébként a fiatalok körében egyre népszerűbbé váló India iránti érdeklődés és foglalások közép-vagy hosszútávon visszaesnének.

Egyelőre nem esnek az árak sem

Az Indexet informáló utazási irodánál egyébként évente körülbelül százan utaznak Indiába. Hozzájuk a helyi partnerektől még nem érkezett semmilyen jelzés vagy információ arra nézve, hogy közép-vagy hosszútávon csökkennének Indiában a turisztikai iparág árai, vagyis az utazási iroda sem tudja még, hogy olcsóbbak lesznek-e majd az indiai útjaik.

Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke szintén azt emelte ki, hogy Indiában a téli szezonban talán a legnépszerűbb üdülőhely Goa, ami nagyon messze van Mumbaitól. A charter járatok pedig még amúgy sem indultak el Goa felé sem. "A zavargások által érintett területekre csoportok nem mennek, ha esetleg körutazáson résztvevő csoport éppen kint tartózkodik, Mumbait el tudja kerülni, de nincs tudomásunk kint tartózkodó csoportól", tette hozzá a MUISZ elnöke.

Molnár Gabriella szerint Thaiföldön a csúcsszezon december vége és március vége között van, Magyarországról ezen időszakban körülbelül húszezer turista utazik oda. Ők elsősorban tengerparti nyaralásra, így a népszerű üdülőhelyekre indulnak, amelyeket nem érintenek a zavargások. A november holt szezonnak számít, ezért a nagy charter láncok még Thaiföldre sem indultak el, az indulás december 22-e körül lesz, addigra remélhetőleg normalizálódik a helyzet Bangkokban, tette hozzá Molnár. A MUISZ vezetője úgy tudja, hogy jelenleg csak igen kevés számú magyar turista tartózkodik ott, őket pedig a magyar követség segítí.

Még mindenki reménykedik

A lapunknak név nélkül nyilatkozó utazási szakember irodájánál sem mondtak még le Thaiföldi utat, a csúcsszezon az ő tapasztalatai szerint is karácsonykor és szilveszterkor köszönt be. Addig pedig még sok minden történhet, de számítanak arra, hogy az országban katonai puccs fog bekövetkezni. Azt is hozzátette, hogy ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy Thaiföldön a turizmus az egyik legfontosabb iparág, így a helyieknek is az az érdeke, hogy minél előbb megoldást találjanak a patthelyzetre. Karácsony és szilveszter előtt főképp az egyéni utazók látogatják Thaiföldet, az ő döntéseikről viszont értelemszerűen az utazási iroda nem tudott nyilatkozni. Konkrét utazási irodánk esetében nincsenek kint ragadt utasok, de a repülőtereken ragadt külföldi turistákat amúgy a thai kormány segélyben részesíti, és a blokád alá nem vont katonai repteréről próbálják őket hazajuttatni.

Magyar ember nem panaszkodik

Ugyan informátorunk irodájának esetében még nem történtek lemondások, mégis számítani lehet majd rá, hogy sokan visszamondják foglalásaikat az említett két országba, mivel mind a külügyminisztérium, mind az érintett nagykövetségek azt ajánlják, hogy ne utazzunk Indiába és Thaiföldre a kialakult helyzet miatt.

Dr. Kathi Attila, fogyasztóvédelmi szóvivő kérdésünkre elmondta, hogy van egy olyan jogszabály, amely alapján nem minősül az utas saját érdekköréből történő szerződéstől való elállásnak, ha azért mondja le az utat, mert a külügyminisztérium vagy a követségek nem ajánlanak egy bizonyos országot úti célként. Ha ilyen esetben az utazni vágyó lemondja a már befizetett utat, akkor az idevonatkozó jogszabály értelmében az útját lemondó azonos vagy magasabb értékű helyettesítő szolgáltatást kérhet. Természetesen, ha a magasabb értékű mellett dönt, akkor a különbözetet ki kell fizetnie. Kathi nem tudott információval szolgálni arról, hogy hány magyar állampolgár mondott le thaiföldi vagy indiai utat eddig, de az biztos, hogy panasz még nem érkezett egy fogyasztótól sem, hogy bármelyik utazási iroda megsértették volna ezen jogában.

Molnár Gabriella is megerősítette azt az információt, hogy az utak tömeges lemondása nem tapasztalható, az emberek inkább kivárnak. A kiutazóknak pedig azt tanácsolja, hogy tájékozódjanak a Külügyminisztérium honlapján, ahol naprakész információkat lehet olvasni az egyes érintett területekről, valamint az utazási irodáknál.