További Magyar cikkek
Erős forint, olcsó az olaj és az élelmiszer
Nagyrészt a csökkenő olajárnak, az olcsóbbá váló élelmiszereknek és az erős forintnak köszönhető, hogy 22 évvel ezelőtti szintre süllyedt az infláció. Áprilisban mindössze 0,1 százalékkal emelkedtek az árak márciushoz képest, 3,9 százalékkal a tavalyi áprilishoz viszonyítva. A 12 havi index legutóbb 1981-ben volt ilyen mélyen, hiszen még márciusban 4,7 százalékos volt az infláció. Idén az első négy hónapban átlagosan 4,4 százalékkal emelkedett az árszínvonal.
Az infláció csökkenése jelentős mértékben egyszeri és külső hatásoknak köszönhető, a maginflációs ráta csak 0,1 százalékpontot esett - mutattak rá az elemzők, akik mindemellett kedvezőnek tartják a dezinflációs folyamatot. Az elemzők többsége az élelmiszerárak alakulásával kapcsolatban volt túl pesszimista, itt ugyanis sokan drágulásra számítottak, miközben - hála elsősorban a sertéshús árcsökkenésének - fél százalékkal esett az árszint. Nem okoztak meglepetést az üzemanyagok, a 6 százalékos áreséssel minden elemző számolt. Kedvező, hogy a jelek szerint a korábbi forinterősödésnek még mindig van hatása, a jellemzően importcikkeket takaró tartós fogyasztási cikkek ugyanis 0,4 százalékkal lettek olcsóbbak.
A nyárra további csökkenést várnak
Hasonlóan látják a következő hónapok inflációs pályáját a makroelemzők: azzal számolnak, hogy májusban a bázishatás miatt akár 3,7-3,8 százalékra is csökkenhet az infláció. Nyáron 4,6-4,8 százalékos indexekre kell számítani - véli Barcza György, az ING Bank elemzője. Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír közgazdásza úgy látja, nagy az esélye aszály kialakulásának, ami az agrár-, illetve élelmiszerárakon keresztül akár 0,3-0,5 százalékponttal is megdobhatja az inflációt. A májusi agrárpiaci felmérések azt mutatják, hogy az élelmiszerárak ebben a hónapban is kedvezően alakulnak - véli Kovács György, a Budapest Economics szakértője, aki szerint az e havi rátát a tovább süllyedő üzemanyagárak is segítik.
A kedvező adat ellenére a makroelemzők többsége nem bízik az idei inflációs célkitűzés teljesülésében, abban, hogy 4,5 százalék alatt lesz decemberben a fogyasztói áremelkedés. Az MNB legfrissebb inflációs jelentése 4,6 százalékra becsüli az év végi rátát, bár a jegybankárok ehhez azt is hozzáteszik, hogy jelentős az ennél mérsékeltebb áremelkedés kialakulásának esélye.