A kormány – hatályos – törvényalkotási programja szerint áprilisban kellene dönteni az ingatlanadóról szóló előterjesztésről. Bár egyértelműen nem mondja ki sem a pénzügyminisztérium, sem a kormányszóvivői iroda, a Napi Gazdaság szerint mérget lehet arra venni, hogy mégsem kerül áprilisban a kormány elé az ingatlanadó.
A lap kérdésére adott válaszában a pénzügyi tárca illetékese még lebegteti ennek a lehetőségét, miszerint folyik a háttérmunka, és úgy dolgoznak, hogy tartani tudják a törvényalkotási programot. A szóvivői iroda szerint viszont ez ügyben a kormány 2007-es munkaterve (vagyis egy másik menetrend) az irányadó, márpedig ebben az adórendszer átalakítási lépéseinek feltárására a „lehetséges beavatkozási irányok tekintetében” határidőként 2007. június végét szabták meg. Hozzátéve, hogy a Magyarország holnap kerekasztal munkarendjével összhangban kell figyelembe venni a határidőt – azaz valójában mozgó dátumról van szó.
A kormányzati munka tehát adaptálta a koalíciós pártok megállapodását arról, hogy érdemi döntéseket az adórendszert illetően csak a második félévben hoznak. A vita alapja egyébként éppen az ingatlanadó volt, amiről lapunk elsőként számolt be. Az SZDSZ ugyanis nem volt hajlandó az ingatlanadóval önmagában tervezni, csak egy átfogó adó-felülvizsgálat részeként. Ezt az álláspontot végül a szocialisták magukévá tették.
Úgy tudjuk, a szocialisták még mindig számolnak egy olyan forgatókönyvvel, ami alapján csak 2008 után lépne be a magyar adórendszerbe az ingatlanadó. Azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a kívánatosnak tartott, értékalapú adó elterjedése egy-két év alatt történjen meg. Addig is működhetne szerintük a luxusadóval már megismert, központilag meghatározott besorolási rend, amitől adott esetben az önkormányzatok eltérhetnek.