Adócsökkentés elhalasztva, hiánycél leszállítva

2008.10.10. 18:13
12 pontos intézkedéscsomagot ajánlott Gyurcsány Ferenc kormányfő az ellenzéki pártoknak, amivel a pénzügyi válság terebélyesedése elleni választ kívánja megadni. A lépéseket döntő részét a kormány önmaga is meg tudná csinálni, nem kell ahhoz feltétlenül az ellenzék. De az ideges befektetőknek sem mindegy, mit látnak.

Az idei költségvetési hiánytervet az eddigi 3,8 százalékról 3,4 százalékra, a jövő évit pedig a konvergenciaprogramban vállalt 3,2-ről 2,9 százalékra mérsékli a kormány - jelentette be Gyurcsány Ferenc kormányfő a frakcióvezetőkkel folytatott egyeztetésen. Ennek jelentőségét az adja, hogy az eszkalálódott pénzpiaci helyzetben, a pánik közepette demonstrálni kell a befektetők felé, hogy az amúgy még mindig sérülékeny Magyarország csökkenti a külső finanszírozási igényét, az eddig gondoltnál is jobban mérsékli az államháztartási deficitet.

Azzal jó tisztában lenni, hogy az idei 3,4 százalékos hiánycél nem feltétlenül nagy tett, ugyanis, mint arról nemrég beszámoltunk, információink szerint a Pénzügyminisztériumban néhány hete már nagy valószínűséget adtak annak, sőt, szinte biztosra vették, hogy 3,5 százalékos deficit eléréséért szinte semmit sem kell tenni. Igaz, az azóta eszkalálódott pénzpiaci válság az előrejelzést, a piaci szereplők viselkedésének előrelátását nagyban megnehezítette, így a bevételek pontos prognosztizálása nehezebbé vált.

Ráadásul ha idén kisebb lesz a hiány az eddig gondoltnál, az önmagában - a bázishatás miatt - megkönnyíti a jövő évi kisebb deficit elérését.

A kabinet 12 pontos intézkedéscsomagot ajánl az ellenzéki pártoknak, amelynek része, hogy a jövő évre előirányzott, 150 milliárdos adócsökkentési programot elhalasztják. Ehhez Gyurcsány hozzáfűzte, hogy ha a kitűzött hiánycél teljesítése mellett szabad források állnak rendelkezésre, akkor azokat vagy hiány-, vagy adócsökkentésre fordítják. Az Új Tulajdonosi Programot (az állami vállalatok részvényprogram keretében való magánosítását) felfüggesztené a kormány. A 2009-es évre vonatkozó és a parlament elé benyújtott adótörvényeknél a kormány az egyszerűsítésre és a fehéredésre vonatkozó javaslatokat őrizné meg, a tizenkettő, adómértékre vonatkozó lépést vonná vissza, venné ki a törvényből - mondta Veres János pénzügyminiszter.

A kormányfő azt kérte a munkaadók és a munkavállalói vezetőktől, hogy a 2009-re vonatkozó bértárgyalásokat függesszék fel, júniusig ne legyen béremelés, csak annyi, amely a bérek reálértékét szinten tartja, tehát csak az inflációnak megfelelő mértékben emelkedjék az alkalmazottak bére.

Az ellenzéki pártoktól azt kérte, fogadják el legalább kétharmados többséggel a parlamentben a közpénzügyi csomagot, építsék be az SZDSZ költségvetési plafonját, a Fidesz költségvetési tanácsra vonatkozó kezdeményezését és a közpénzügyi felelősséget célzó csomag vonatkozzon az önkormányzatokra is.

Két már ismert intézkedést is megismételt a miniszterelnök. A betétesek korlátlan állami garanciát kapnak, és új növekedési pályát vázolnak fel, erre az új GDP-pályára tervezik újra a költségvetést. A 2009-es növekedési számra nem mondott konkrétumot a kormányfő, csak jelezte, az a piaci konszenzushoz igazodhat. Emlékeztetőül: a legfrissebb piaci várakozások szerint 1,5 százalékos lehet jövőre a bővülés, bár hallani ennél jóval alacsonyabb növekedési prognózisokról is.

A pártok reakciói

A parlament ellenzéki frakcióinak vezetői - kritikáik megfogalmazása mellett - nyitottnak mutatkoztak a miniszterelnök 12 pontos pénzügyi javaslatát illetően a pénteki egyeztetésen, ugyanakkor a Fidesz és az SZDSZ is időt kért a csomag áttanulmányozására - tudósított az MTI.

A Fidesz és a KDNP továbbra is ragaszkodik a költségvetés és az adótörvények visszavonásához - mondta Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője és Semjén Zsolt, a KDNP képviselőcsoportjának vezetője. A Fidesz nem támogatja az adócsökkentés elhalasztását, a KDNP pedig nem ért egyet a bérbefagyasztással - derült ki a két párt parlamenti frakcióvezetőjének nyilatkozatából még. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: a szakértők szerint a pénzpiaci válság akkor csaphat át reálgazdasági válságba, ha a gazdaság nem kap sürgősen pénzt. A gazdaság úgy tud a legkönnyebben pénzhez jutni, ha eleve ott marad a pénz, azaz adócsökkentésre van szükség - tette hozzá. Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője szerint egyértelműen arról van szó, hogy bérbefagyasztásra készül a kormány, vagyis a bérből és fizetésből élő emberekkel akarja megfizettetni a terheit mindannak, ami történik.

Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője azt mondta, az SZDSZ elfogadta a közpénzügyi törvény, a költségvetési plafontörvény, a költségvetési tanács, illetve a reáladósság-tartás és a deficitkritériumok ügyeinek egy csomagba gyúrását. A liberális politikus az adótörvényekről szólva leszögezte: semmi olyan adójavaslattal nem állnak elő, amely a "tervezett makropálya ismeretében a költségvetési egyensúlyt veszélyeztetné, mert ma ez a legfontosabb". A frakcióvezető szerint azonban nem lehet feladni az adóegyszerűsítésre vonatkozó terveket, és a makropálya ismerete mellett meg kell vizsgálni, hogy a versenyképességre vonatkozó intézkedésekből mit lehetne megtartani. A liberális politikus az javasolta,hogy a liberálisok által már megfogalmazott adóreform alapot nevezzék át stabilitási és adóreform alapnak. Jöjjön létre egy virtuális, vagy valós számla, amelyen a bevételtöbbleteket, kiadási megtakarításokat lehet gyűjteni, és amely ezzel lehetőséget teremtene a további adó- és deficitcsökkentésre. Szerinte így kontroll alatt lehetne tartani a kormány költekezési lehetőségeit, és csak erre a két célra folyhatna pénz.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azt mondta, úgy tűnik. a miniszterelnök 12 pontja adekvát válasz a helyzetre, de hiányolta az intézkedési csomag forrásoldalát. Mint mondta, két pont jelenthet megtakarítást: az adócsökkentés elhalasztása, ami a Robin Hood- adóval együtt 160 milliárd forintot, anélkül 130 milliárd forintot hozna, valamint a bérek befagyasztása. Az MDF-es politikus arra várt választ, hogy milyen egyéb forrásokat akar felszabadítani a kormány.

Az MSZP-frakció vezetője, Lendvai Ildikó azt ígérte: támogatják a hiánycsökkentés felgyorsítását, és készek megvizsgálni és végrehajtani az ehhez szükséges kiadáscsökkentést. Hozzátette: tudomásul veszik, hogy halasztani kell az általuk elképzelt adócsökkentési terveket, és bár egy baloldali pártnak fájdalmas, de készek újratárgyalni a társadalmi partnerekkel a kialakult helyzetet a bérmegállapodások tekintetében is.

Megtehetné a kormány maga is

A hiánycsökkentés egyértelműen a pénzpiaci befektetőknek szól. A 12 pontos csomagnak vannak elemei, amelyek szintén ebbe a kategóriába tartoznak, például a kétharmaddal törvénybe iktatandó közpénzügyi csomag. Az elemek között azonban vannak, amelyek az ellenzéki pártoknak való engedményként értékelhetők lapunk megítélése szerint, hiszen bekerülne például előbb a Fidesz, aztán az SZDSZ által felmelegített, más formában átdolgozott költségvetési plafonszabály bevezetése. De az ellenzéki pártok felé tett gesztusként lehet tekinteni azt is, hogy a kormány népszerűségét növelni hivatott Új Tulajdonosi Programtól időlegesen visszalép a kabinet.

Az első ellenzéki reakciók alapján úgy tűnik, az ellenzéki pártokat meglepte Gyurcsány Ferenc bejelentéseivel.

Azt látni kell, hogy a 12 pontos intézkedéscsomag eddig ismert elemeiből csupán egyetlen egyhez, a kétharmados parlamenti többséggel elfogadandó közpénzügyi csomaghoz kell ellenzéki támogatás, az összes többit a kormány ha akarná, önmaga is meg tudná csinálni.

Simor véleménye

A hiánycsökkentésnek meg kell előznie az adócsökkentést - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a kormányfő és az öt parlamenti párt frakcióvezetője részvételével tartott egyeztetésen az MTI tudósítása szerint. A realitások talaján állva, a hiánycsökkentésnek mindenképpen prioritást kell élveznie az adócsökkentéssel szemben, pillanatnyilag a stabilitás prioritást kell, hogy élvezzen a versenyképesség növelésével szemben - hangsúlyozta a jegybankelnök.

Simor András azt mondta, a kormányfő által ismertetett 12 pontos programból "felvállalja a javaslattevő szerepét" a 2008-as és 2009-es költségvetési hiány csökkentése, a 2009-es tervek újragondolása, valamint a közpénzügyi csomag, a kiadási plafon és a költségvetési tanács esetében. Hozzátette: ezek azok a kérdések, amelyek megoldása segíteni tud abban, hogy a magyar gazdaság minél inkább stabilizálódjon a következő hónapokban, hogy azok a támadások, amelyek megjelentek, minél inkább befejeződjenek. Azok, akik tegnap még támadták a forintot, vagy az állampapír-piacot, rájöjjenek, hogy nem érdemes, mert ez egy olyan ország, ahol veszélyhelyzetben van összefogás, ahol erőt tudunk mutatni kifelé még akkor is, ha rengeteg kérdésben nem értünk egyet egymással - fogalmazott. Simor András azzal indokolta társmeghívóként való részvételét a tanácskozáson, hogy a rendkívül helyzet rendkívüli következményekkel is jár.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Nagy István: Még mindig nem tudjuk, hogyan került a száj- és körömfájás vírusa hozzánk

Nagy István: Még mindig nem tudjuk, hogyan került a száj- és körömfájás vírusa hozzánk

Viszonossági alapon intézkedéseket vezetett be a kormány más országok ellen.

április 25., 12:40

  • Gazdaság
Ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a kormány a gazdák megsegítésére

Ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a kormány a gazdák megsegítésére

Pénzügyi és gazdasági segítséget nyújt az érintetteknek.

április 25., 12:18

  • Gazdaság
Itt a KSH elkeserítő jelentése: nagyon gyorsan fogy a magyar

Itt a KSH elkeserítő jelentése: nagyon gyorsan fogy a magyar

És házasságot is kevesebben kötnek.

április 25., 10:12

  • Gazdaság
Fellélegezhetnek az autósok a hétvégén

Fellélegezhetnek az autósok a hétvégén

Érdemes várni a tankolással.

április 25., 10:57

  • Gazdaság
Kalifornia megelőzte Japánt, már a világ negyedik legnagyobb gazdaságának számít

Kalifornia megelőzte Japánt, már a világ negyedik legnagyobb gazdaságának számít

Már csak az Egyesült Államok, Kína és Németország áll előtte.

április 25., 11:58

  • Gazdaság
Több mint 20 éve működő szolgáltatását vezeti ki az OTP

Több mint 20 éve működő szolgáltatását vezeti ki az OTP

A változások július 1-től lépnek életbe.

1 órája

  • Gazdaság
Pénzosztásba kezd az OTP Bank – Csányi Sándor nem lesz többé vezérigazgató

Pénzosztásba kezd az OTP Bank – Csányi Sándor nem lesz többé vezérigazgató

Átalakítják a vezetést a hitelintézetnél.

április 25., 10:58

  • Címlapon
Meghalt Lenkovics Barnabás

Meghalt Lenkovics Barnabás

Az Alkotmánybíróság korábbi elnöke hosszan tartó, súlyos betegség után, 74 éves korában hunyt el.

2 órája

  • Gazdaság
Orbán Viktor megjelent az OTP közgyűlésén, a tűzjelző szakította félbe beszédét

Orbán Viktor megjelent az OTP közgyűlésén, a tűzjelző szakította félbe beszédét

Mindenki meglepődött a miniszterelnök részvételén.

április 25., 11:30

  • Gazdaság
Svájc exkluzív csoportba került, kedvezményes tarifákról tárgyal Washingtonnal

Svájc exkluzív csoportba került, kedvezményes tarifákról tárgyal Washingtonnal

Meghatározó döntés született.

április 25., 16:49

  • Gazdaság
Vis maior helyzetet hirdet ki az agrárminiszter az április fagykár miatt

Vis maior helyzetet hirdet ki az agrárminiszter az április fagykár miatt

A kárenyhítési kompenzáció igényléséhez a kérelem május 31-ig nyújtható be.

április 25., 17:01

  • Címlapon
Generációváltás a Fideszben: Orbán Viktor nagyszabású tisztogatást rendelt el

Generációváltás a Fideszben: Orbán Viktor nagyszabású tisztogatást rendelt el

Pártalapítókat és veterán képviselőket is „nyugdíjaznak” 2026-ban.

2 órája

  • Címlapon
Megtörtént, amit mindenki várt, Ukrajna és az Egyesült Államok aláírta a megállapodást

Megtörtént, amit mindenki várt, Ukrajna és az Egyesült Államok aláírta a megállapodást

A Trump-kormányzat kijelentette, hogy elkötelezett egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna mellett.

7 órája

  • Címlapon
Donald Trump a felesége helyett egy idegen nővel vett részt Ferenc pápa temetésén?

Donald Trump a felesége helyett egy idegen nővel vett részt Ferenc pápa temetésén?

Egy dublőr helyettesíthette a first ladyt, akinek egyesek szerint megromlott a kapcsolata az elnökkel.

6 órája

  • Gazdaság
Változnak az Eximbank és az MFB működésének jogi keretei

Változnak az Eximbank és az MFB működésének jogi keretei

Megjelent a törvénymódosítás az egyes állami tulajdonú részvénytársaságok szabályozásáról.

április 25., 09:35

  • Gazdaság
Csányi Sándor a történelmi döntéséről nyilatkozott az Indexnek: Átadtam a pozíciót, de nem hülyültem meg

Csányi Sándor a történelmi döntéséről nyilatkozott az Indexnek: Átadtam a pozíciót, de nem hülyültem meg

Az OTP Bank elnöke reagált a dinasztiaépítés vádjára is.

április 25., 15:19

  • Gazdaság
Lakhatási válság: benéztünk az ablakokon, és sok százezer üres ingatlant láttunk

Lakhatási válság: benéztünk az ablakokon, és sok százezer üres ingatlant láttunk

Szakértőkkel jártunk utána, mit lehet kezdeni a – statisztikai alapon – közel 600 ezer üresen álló ingatlannal.

április 24., 10:32

  • Gazdaság
Tizenkét amerikai állam perelte be Donald Trumpot a vámháború miatt

Tizenkét amerikai állam perelte be Donald Trumpot a vámháború miatt

Az elnök szeszélyei irányítják a kereskedelmi politikát – állítják a keresetben.

április 24., 10:23

  • Gazdaság
Így juthatnak ingatlanhoz azok, akiknek még nincs gyerekük

Így juthatnak ingatlanhoz azok, akiknek még nincs gyerekük

Lehetőségek a munkáshitelben.

április 24., 18:16

  • Címlapon
Szinyei Merse Pál eleinte nem hitt Munkácsy Mihály mesterségbeli tudásában

Szinyei Merse Pál eleinte nem hitt Munkácsy Mihály mesterségbeli tudásában

Ma 125 éve, 1900. május 1-jén hunyt el a XIX. századi magyar festészet nemzetközileg is elismert mestere.

46 perce

  • Címlapon
Törőcsik Franciskáért utaztunk Szentendrére, és örök életre szóló élményt kaptunk

Törőcsik Franciskáért utaztunk Szentendrére, és örök életre szóló élményt kaptunk

Mérföldkő lesz a magyar filmtörténetben ez az alkotás.

4 órája

  • Gazdaság
Ijesztő számokat tudtunk meg a hazai élelmiszer-hulladékról

Ijesztő számokat tudtunk meg a hazai élelmiszer-hulladékról

Európai szinten is kiemelkedő helyen vagyunk a nem túl előkelő listán.

április 24., 20:19

  • Gazdaság
Hernádi Zsolt beszólt a kormánynak: sokkal kiszámíthatóbb szabályozásra van szükség

Hernádi Zsolt beszólt a kormánynak: sokkal kiszámíthatóbb szabályozásra van szükség

A Mol-csoport elnök-vezérigazgatója szerint túl sokat fizettek már be pluszban.

április 24., 11:07

  • Címlapon
Baleset miatt lezárták az M1-es autópálya főváros felé vezető oldalát

Baleset miatt lezárták az M1-es autópálya főváros felé vezető oldalát

Az M7-es autópályán utazóknak is fennakadásra kell számítaniuk.

1 órája

  • Címlapon
Az angolok markáns lépésre szánták magukat a transznemű futballisták ügyében

Az angolok markáns lépésre szánták magukat a transznemű futballisták ügyében

A szigetországiak döntése korszakhatár lehet.

39 perce

  • Címlapon
Egyre valószínűbb Szoboszlai Dominik posztriválisának távozása Liverpoolból

Egyre valószínűbb Szoboszlai Dominik posztriválisának távozása Liverpoolból

Egyetlen bajnokin sem kezdett még ebben az idényben.

3 órája