Még vonzóbb lehet a jenhitel

2008.02.18. 07:42
Az elemzők többsége arra számít, idén egész évben marad a 0,5 százalékos japán kamat, de néhányan akár csökkentést is elképzelhetőnek tartanak: ez még vonzóbbá tehetné a jenalapú hiteleket, melyektől azonban az árfolyamkockázat miatt közös ajánlásban óv a PSZÁF és az MNB.

A japán jegybank érintetlenül hagyta a 0,5 százalékos kamatot, amely messze a legalacsonyabb a világ vezető gazdaságai között. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. Bár a negyedik negyedévben 3,7 százalékos volt a GDP annualizált növekedése, meghaladva a várakozásokat, a jegybank attól tart, hogy a globális gazdasági lassulás következtében visszaesik a japán export, miközben az energia- és nyersanyagárak emelkedése visszafogja a beruházásokat és a lakossági fogyasztást.

Fukui Tosihiko, a jegybank elnöke korábban többször is kilátásba helyezte a monetáris szigorítást az inflációs kockázatok miatt, ennek ellenére egy éve változatlan a hitelköltség és az elemzők szerint addig nem is várható kamatemelés, amíg az Egyesült Államok gazdasági lassulásának hatásai teljesen láthatókká nem válnak. Elemzők szerint a japán gazdaság sem tudja kikerülni a globális hatásokat és az idén már láthatók a lassulás jelei, az export lendülete némileg megtört. Ennek alapján a többség arra számít, hogy az idén változatlan marad a kamat, egyes elemzők azonban a monetáris enyhítést sem zárják ki még a nyár előtt.

Itthon óvnak tőle

A Magyar Nemzeti Bank elnöke, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete felügyeleti tanácsának elnöke a várakozásnak megfelelően közös ajánlást adott ki a devizahitelezés, különösen pedig a jenalapú kölcsönök kockázatairól. Külön figyelmet érdemel - rögzítik az ajánlásban -, hogy a jenhitelek részaránya alacsony szintről, de gyorsuló ütemben emelkedik. A termék megjelenését követő két hónapban (2007. december végére) a pénzügyi rendszer teljes háztartási hitelállományának 0,8 százalékára nőtt a jenhitelek részaránya, a decemberi új háztartási hitelfolyósításban pedig már meghaladta a 10 százalékot. Az értékesítés felfutása főként annak köszönhető, hogy kezdő törlesztőrészletük lényegesen alacsonyabb, mint az euró- és a svájcifrank-alapú devizahiteleké.

A kamat mellett az árfolyamkockázatot is nézni kéne

A piaci verseny és a termék sikeressége a versenytársakat piaci részarányuk megőrzése érdekében további jenalapú lakossági hiteltermékek fejlesztésére ösztönözheti, ami a jenalapú lakossági hitelek szélesebb elterjedéséhez vezethet. Kiemelik ugyanakkor, hogy Európában a jenalapú hitelezés marginális, egyetlen országban sem haladja meg a háztartási hiteleken belül az egy százalékot (például Ausztriában 0,9, Lengyelországban 0,1 százalék).

Mint az ajánlásban rögzítik: a jenalapú hitelezés kockázatai a pénzügyi stabilitás szempontjából eltérnek az euró- vagy a svájcifrank-alapú hitelezésétől. A japán jen napi árfolyamának hétéves idősoron számolt szórása 16,4 százalék, ami jelentősen meghaladja az euró 3,5 százalékos vagy a svájci frank 3,9 százalékos szórását. A jelenséget magyarázza, hogy Japán és az európai gazdaságok fundamentumai között nincs szoros kapcsolat, így a gazdaságok ciklikus együttmozgása alacsony. Ehhez járul hozzá, hogy a jen a hozamkülönbözetre alapozott ("carry trade") ügyletek egyik fontos finanszírozó devizája, míg a forint céldevizája, így a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának tőkepiaci mozgások következtében beálló változására különösen érzékeny a forint/jen árfolyam.