Romlott a szállodák jövedelmezősége

2007.12.21. 08:08
Drasztikusan romlott az idén a magyarországi szállodák jövedelmezősége. A kapacitások ugyanakkor folyamatosan bővülnek, s a bejelentett tervek alapján nem kizárt, hogy a jövőben akár ugrásszerűen is nőhet a kínálat. A gazdálkodás körülményeiben kedvező változást egyelőre 2008-tól sem vár a szakma. Az egyetlen bizakodásra okot adó elmozdulás, hogy az év utolsó hónapjaiban már ismét több külföldi érdeklődik az itteni szálláshelyek iránt.

A magyarországi szállodák teljesítménye gyakorlatilag minden mutatóban rosszabb lesz az idén, mint egy évvel korábban – jelezte érdeklődésünkre Kopócsy Andrea, a Magyar Szállodaszövetség elnöke. Az ötcsillagos házak kivételével valamennyi kategóriában csökkentek a mutatók.

A bruttó szobaárbevétel például, amely tavaly még 10–19 százalékkal bővült, az idén az első 11 hónap adatai alapján már 6-8 százalékkal esik vissza. A külföldi piacon a legjobb esetben is csak a versenytársainkéval közel azonos mértékű, azaz maximum 1-3 százalékos áremelést lehet érvényesíteni, azokban az országokban azonban az infláció nem haladja meg az 5 százalékot. A tavaly szeptemberben 5 százalékkal megemelt áfa sem volt ily módon teljesen áthárítható, szemben a kereskedelemben és más szolgáltatóiparban végrehajtott 5 százalékos áremeléssel – tette hozzá.

Az áfaemelkedés mellett jelentősen befolyásolta az üzletmenetet a devizapiac alakulása (a forint árfolyama éves szinten 6-6,5 százalékkal magasabb, mint tavaly), illetve valamennyi költségtétel számottevő növekedése. Mindezek alapján Kopócsy Andrea szerint az idén a szállodavállalatok igen kedvezőtlen évet zárnak.

A mértékeket jól mutatja az egyetlen nyilvános hotelüzemeltetőnek, a Danubius Hotels Groupnak az első három negyedévben felmutatott teljesítménye: a forintban számolt bevétel 6, a működési eredmény 17, az adó előtti profit 39 százalékkal volt alacsonyabb szeptember végén az egy évvel korábbinál. A magyar szegmens működési profitja 23 százalékkal csökkent. Tavaly az ágazat kettős könyvvitelt vezető vállalkozásai összességében mintegy 14,6 milliárd forint adó előtti eredményt értek el, az idén ez várhatóan nem teljesül – jelezte az elnök.

A hazai egységek egyre kevésbé képesek megfelelni a tulajdonosi elvárásoknak – hangsúlyozta Kopócsy Andrea. A jövőt illetően a legfontosabb feladat szerinte az egy szállodai szobára eső bevétel (revpar) csökkenésének a megállítása. Az ennek megvalósításához szükséges feltételek közül a vendégforgalom alakulásával kapcsolatban a szakember bizakodó.

Az új repülőjáratoknak, illetve a fő piacokon zajló kampányoknak köszönhetően az év utolsó hónapjainak adatai már kedvezőbben alakultak. Az egyéb feltételeket illetően egyelőre nincs elmozdulás: miközben az áremelés továbbra is igen korlátos, a költségek várhatóan a tavalyival azonos mértékben emelkednek.

A hangsúlyos jövedelemromlással összefüggésben a szakember létszámleépítésre, az alapanyag-felhasználás mérséklődésére és esetenként akár minőségromlásra, illetve a feketefoglalkoztatás és a számla nélküli forgalom terjedésére számít. Épp azok a tendenciák erősödhetnek fel ismét, amelyek visszaszorítását a gazdaságpolitika a legfontosabb célkitűzései között jelölte meg – emelte ki Kopócsy Andrea.