Vigyék vissza az összes ajándékot!

2007.12.27. 09:51
Nem tetszik a színe, túl szűk a kabát, két vasalót kaptunk, háromszor hozta ugyanazt a slágerkönyvet a Jézuska? Karácsonyi ajándék volt – ezzel a jelszóval majdnem mindent vissza lehet cserélni a két ünnep között. Arra kell vigyázni, hogy ne dobjuk ki a blokkot és az eredeti csomagolást.

A jogszabályok szerint nem kötelező visszacserélni a termékeket három napon túl. Karácsonykor azonban a legtöbb kereskedő rugalmasabban kezeli a határidőket, és nemritkán maguk hívják fel a figyelmet, hogy az ünnepek után még hány napig cserélhetünk. A hipermarketek és nagyobb, elektronikai cikkeket árusító üzletek ilyenkor megerősített ügyfélszolgálattal készülnek a karácsony utáni második rohamra. És itt nem csak azokra a termékekre gondolnak, amelyek nem tetszenek, hanem arra is, ha csak a kibontás után derül ki, hogy nem működik az ajándékba kapott mp3-lejátszó.

A Media Markt és a Saturn áruházakban például a háromnapos határidő nem a vásárlástól számított időszakot jelenti a karácsonyi szezonban, hanem a karácsony utáni három munkanapot – vagyis a december elején megvett ajándékokat december 27-től lehet kicserélni, ha nem működnek. A nem hibás termékeket – vagyis amiből többet kaptunk, vagy egyszerűen nem tetszik – január 15-ig veszik vissza az áruházakban, tudtuk meg Szánthó Balázs koncepciómenedzsertől.

Pénzt azonban nem kap vissza a vevő, a termék árát le kell vásárolni. Ez utóbbi egyébként jellemző a karácsony utáni cseréknél: a kereskedő sokkal hosszabb határidőket állapít meg a cserére, de általában mindenhol le kell vásárolni az árat, készpénzt csak a legritkább esetekben adnak vissza.

A Tescóban január 4-ig, péntekig lehet visszaváltani a karácsonyra kapott ajándékot. A gyakorlat áruházanként eltérő, de általában itt is levásárolni lehet a termék árát. Fontos, hogy a termékeket saját csomagolásukban vigyék vissza. Szépségápolási és higiénés termékeket pedig csak akkor vesznek vissza, ha még nem használták azokat.

A Fókusz könyváruházban blokk ellenében vissza lehet vinni a könyvet, az árat vagy levásároljuk, vagy kapunk egy vásárlási kupont, melyet egy éven belül használhatunk fel.

Ruha vásárlásánál sem kell aggódni, ilyenkor legtöbbször maguk a kereskedők hívják fel a figyelmet arra, hogy vissza lehet vinni a cuccot – persze blokk ellenében –, és ki lehet cserélni más színűre, nagyobb méretre, vagy egyszerűen levásárolhatjuk az árát.

Vagyis ha megvan a blokk és a termék eredeti csomagolása, a vevőnek nincs mitől tartania a nagy áruházláncoknál, és a bevásárlóközpontokban működő kereskedők sem szoktak problémát csinálni a rosszul kiválasztott ajándék visszacseréléséből. A kis boltokban, az utcai kereskedőknél vásárolt termékeknél azonban lehetnek gondok értelemszerűen.