Kamu a négymilliárdos kémügy?

2008.06.12. 15:09
A Portfolio.hu úgy tudja, hogy a Diagon nevű cég áll a csütörtök reggel kirobbant kémkedési ügy hátterében. Laptársunk szerint ez több ponton is kétségessé teszi a kémügyet: a hematológiai szabadalmak közül egyik sem a Diagon tulajdona, így egy szabadalommal nem védett technológia eltulajdonítása lenne a vád. A Diagon ráadásul évi egymilliárdos forgalmat bonyolít, így az sem érthető, hogyan számlolták ki a négymilliárd forint kémkedési értéket.

A hirszerzo.hu és a Népszabadság online tálalt egy négymilliárd forintos ipari kémkedési ügyet. A sztori szerint egy meg nem nevezett diagnosztikai társaságtól két vezető távozott a Diachem nevű konkurenciához, és vitte át reagensek gyártásának tudományát a cég adatbázisaiból lemásolt, tízezret meghaladó adatfile formájában, hogy elvegye a meg nem nevezett társaság piacát.

Kékessy-gyerekek is tulajdonosok a megvádolt cégben

A két cégvezető közül az egyik éppen Oroszországba indult a repülőtéren, amikor a VPOP nyomozói letartóztatták. A letartóztatás előkészítéseként a korábbi orosz partnerrel folytatott tárgyalás videofelvétele és az előző munkahelyen rögzített számítógépes adatforgalom áll.

Az ügy sajtószempontból kifejezetten azért fűszeres, mert a megnevezett Diachem tulajdonosi körét néhány áttétellel összefüggésbe lehet hozni Orbán Viktor személyével. Kékessy Dezső, az Orbán-kormány alatti párizsi nagykövet gyermekei ugyanis 1,6 - 1,6 százalékos tulajdonrészekkel érdekeltek a Diachemben.

Az orosz piacért megy a csata?

A feljelentő, eddigi sajtóhírekben meg nem nevezett társaság a Portfolio.hu értesülései szerint a Diagon. Ezen cég nagyságrendileg milliárd forint árbevételt realizál évente hematológiai reagensek értékesítéséből. A Diagon a reagenseit Oroszországban is értékesíti disztribútorokon keresztül. Fontos eleme az ügynek, hogy egy félig állami, félig privát kézben lévő orosz egészségügyi társaság helyi gyártást kívánt létrehozni a Diagonnal együttműködésben Moszkvában. A Diagon-nal folytatott tárgyalások azonban még 2007. őszén zátonyra futottak.<> <> A Diachem-hez távozott két egykori Diagon menedzsert az orosz fél az új munkahelyén megkereste. Ezen kapcsolat egyik eredményeként (harmadik fél által végzett szorgos megfigyelési munkának köszönhetően) született meg egy titkos videofelvétel is, mely elvileg azt lenne hivatott bizonyítani, hogy Diagon terméket szeretnék a Diachemnél eladni az oroszoknak.

A Diagonnál folytatott adatforgalom megfigyelések a számítógépes hálózaton azt mutatták, hogy az érintett két személy valóban dolgozott a munkájához tartozó adatállománnyal. Tudomásunk szerint a Diagon munkatársai a Diachemnél az előző munkahelyükről áthozott laptopról a Diagonhoz tartozó adatállományokat jegyzőkönyvben rögzítetten törölték.

Egymilliárdos cég négymilliárdos kára

A Portfolio.hu néhány fontos információra figyelmeztet a "kémkedés" megítéléséhez. Megjegyzik, hogy a Diachem nem rendelkezik hematológiai reagens gyártással (sőt közgazdasági egyszerűsítéssel élve: semmilyen helyettesítő termékkel sem), hanem a klinikai kémia szakterületein aktív. Ráadásul hematológiai reagenseket a világon közel 100 gyártó készít, és többségükben szabadon gyártható, szabadalommal nem védett termékekről van szó. Tovább színezi a dolgot, hogy a hematológiai szabadalmak közül egyik sem a Diagon tulajdona, így egy szabadalommal nem védett technológia eltulajdonítása lenne a vád.

A Portfolio felhívja a figyelmet arra is: nem világos, hogy az egymilliárd forint körüli éves forgalomból, hogyan származtatták a négymilliárd forintos "kémkedési vádösszeget". Az orosz céggel a Diachem a Portfolio információink szerint csak a saját gyártású és technológiájú termékek forgalmazásáról és az ezzel kapcsolatos együttműködésről tárgyalt. Laptársunk azt is megjegyzi: a kémügyet előállító személyek a sajtó felé történt, a politikai szálak szaftos felkeverésére alkalmas, ezért jól "eladható" történet kiszivárogtatásánál elfelejtették közölni, hogy a "kémügy" gyanúsítottjai nincsenek letartoztatásban.