Az Ecostat nagyvállalati konjunktúraindexe, az úgynevezett Top100 indexe 2006 decemberében 46 százalék, 1 százalékponttal magasabb az előző hónap bizalmi mutatójánál – közölte a gazdaságkutató intézet. A mutató még így is alacsonyabb, mint idén június előtt valaha is volt.
Erősödés a nyári visszaesés után
A hazai nagyvállalatok rövid távú üzleti várakozásait 2006 első felében viszonylag magas szintű, kiegyensúlyozott derűlátás jellemezte. A bizalmi mutatók jelentős visszaesése július, szeptember hónapokban következett be s a legnagyobb vállalatok erőteljes hangulatváltozását jelezte.
A hazai nagyvállalatok mérsékelten javuló üzleti várakozásaikat a nemzetgazdaság első háromnegyedévi teljesítményére alapozzák. A GDP 4,2 százalékos növekedését elsősorban a külföldi értékesítés élénkülése, a kedvező világgazdasági környezet biztosította.
Az export marad a húzóerő
Az Ecostat legfrissebb előrejelzése szerint 2006-ban a hazai GDP várhatóan 4 százalékkal bővül, jövőre mérséklődik, átlagosan 2,4 százalék körüli lesz. A lassulás az államháztartási deficit csökkentésével, az egyensúly javító intézkedésekkel hozható összefüggésbe.
Ezek következményeként a lakossági fogyasztás is csökken, az infláció növekszik. A fejlődés motorjának tekinthető exporttevékenység élénkülése folytatódik, a külkereskedelmi egyenleg javul.
A cégek fele pesszimista
A Top100 mintegy a harmada a hazai makrogazdaság rövid távú lehetőségeit javulónak, negyven százalékuk rosszabbodónak ítéli. Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit javulónak értékeli a nagyvállalatok növekvő aránya, mintegy 30 százaléka. A pesszimista álláspontot képviselő cégek részesedése a novemberi 46 százalékról 50 százalékra nőtt.
A nemzetközi konjunktúra előrejelzésekre alapozott külpiaci fejlődés 2007-ben pozitív hatást fog gyakorolni a magyar gazdaság egészére. Decemberben a nagyvállalatok háromnegyede a beszerzési feltételek fennmaradását, 6 százalékuk annak javulását feltételezi. Júniusig a belföldi kereslet szinten maradását várja a cégek 42 százaléka, élénkülésben bízik 16 százalékuk. Stabil külföldi keresletben a nagyvállalatok majdnem kétharmada reménykedik, az igények bővülését 37 százalékuk feltételezi.
Az utolsó két évben a magyarországi gazdálkodó szervezetek jelentős fejlesztéseket valósítottak meg. Az új kapacitások üzembe helyezését követően – számolva a 2006. évi gazdaságpolitikai változások keresletre gyakorolt negatív hatásával – a cégek visszafogott fejlesztési tevékenységre váltottak. Az Ecostat számításai szerint a jövő évtől a beruházások fokozatos élénkülése várható.