Az első fél év végén működő 521 ezer társas vállalkozásból 8137 ellen indult újonnan fel- vagy végelszámolási eljárás, ez a cégek 1,6 százalékát teszi ki. Számításaink szerint éves szintre vetítve összesen a vállalkozások mintegy 3 százaléka – megközelítőleg 16 ezer cég – szűnhet meg. Ez az elmúlt évekhez képest lassan, de biztosan növekvő trendet jelent.
Ennek ellenére az újonnan alapított cégek száma olyan jelentős, hogy öszszességében évek óta gyarapodik a társas vállalkozások száma. Az egyéni vállalkozók száma az idén az első fél év végéig alig több mint ezerrel csökkent. Úgy tűnik, az évekig jellemző stagnálást tavaly felváltó nagy megszűnési hullám kifutott.
Tavaly december végéig csaknem 41 ezer egyéni vállalkozó adta fel. A legtöbben, 13 és fél ezren az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás ágazatban szüntették meg a tevékenységüket, több mint 8 ezren a kereskedelem és javítás terén, sorrendben a harmadik legnagyobb kivonulás az iparosok és a szálláshely-szolgáltatók, vendéglátósok körében zajlott le, ezekben az ágazatokban több mint 4-4 ezer vállalkozó szüntette meg a tevékenységét.
A számot némileg árnyalhatja, hogy többen nemcsak végleg megszűnők, hanem átalakulók, vagy az egyéni formát megszüntető s helyette a társas vállalkozásra váltók is lehettek. Mindezek fényében nem meglepő: a Scale Consulting bankfejlesztési tanácsadó cég egy friss elemzése szerint a kkv-k körében a társas vállalkozások között nőtt a gazdaságilag aktívak száma, míg az egyéni vállalkozások közt csökkent.
Kiderül, a felvett hitelek összege 2007-re csaknem 44 százalékkal nőtt a 2004-es állapothoz képest, miközben a hitelfelvevők aránya a kkv-k körében 2004-ben még 13,9 százalék volt, addig ez 2005-ben 9,6, majd 2006-ra csupán 6,5 százalékra mérséklődött, azaz egy rétegben fokozódik az eladósodottság, míg a hazai kkv-k 80 százaléka hitel nélkül működik. Eszerint a hitelfelvevők a beruházásaikhoz ma már több kölcsönt igényelnek, mint likviditásuk fenntartására.
Bár a kkv-k az összes vállalkozás mintegy 99,9 százalékát teszik ki, a gazdaság tőkéjének csupán az egyharmadát birtokolják, s több mint a felüknek még csak tőkéjük sincs nyilvántartva. Az egyéni vállalkozók és kis társas vállalkozások többségében a vállalkozás és a családi vagyon nem válik el, így nem is létezik mint klasszikus céges tőke.
A Scale szerint a sérülékeny kkv-szektor problémája az eladósodás, gyakran tetemes kockázatokat vállalnak be, a kkv-körben még ma sem jellemző a devizafedezeti ügylet kötése. A kkv-k gazdasági szerepe jelentős, bár a bruttó hozzáadott értéknek csupán a 40 százalékát adják, ez messze elmarad a foglalkoztatásban betöltött szerepüktől, hiszen az alkalmazottak mintegy 60 százalékának ők adnak munkát. Az exportban kicsiny, csupán 20 százalék a részesedésük.