A Bloomberg konszenzusa, illetve a megkérdezett magyar szakértők egyaránt és egyhangúlag a 7,5 százalékos hazai irányadó ráta szinten tartását várják a hétfőn esedékes jegybanki kamatdöntő ülésen a monetáris tanácstól. A belföldi befolyásoló tényezők közül az infláció alakulása, külföldön a tengerentúli hitelválság újabb és újabb fejezetei által generált globális bizonytalanság teszi indokolatlanná az irányadó ráta csökkentését.
A kedvezőbb forgatókönyv megvalósulásakor legkorábban júniusban – a globális turbulencia, illetve a bizonytalanság fokozódása esetén azonban akár szeptemberig sem – lehet indokolt a magyar irányadó ráta mérséklése – véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A hétfői szinten tartás biztosra vehető, ugyanis alaposan kikezdené a magyar jegybank hitelességét, ha az inflációs pálya körül kialakult bizonytalan környezet ellenére az alapkamat enyhítése mellett határoznának a monetáris döntéshozók – mondta el az elemző.
A pénzromlás üteme körüli homály egy ideig még biztosan nem oszlik el, például kérdéses, hogy az olajárak változására általában kilenc hónappal később reagáló gázár merre mozdul. Ráadásul az sem egyértelmű, hogy az élelmiszerárak rohamos emelkedése véget ér-e januárban – fejtette ki az elemző. A további drágulás azt eredményezheti, hogy az inflációs kilátásokon ismét emelnie kell a jegybanknak, akkor pedig nem sokban különbözik majd a következő hónapokban kialakult helyzet a mostanitól. Egy-egy kedvezőbb hír hatására könnyen elhamarkodott döntés születhetne, a trendforduló valódi bekövetkeztéről csak május végén bizonyosodhat meg a jegybank – tette hozzá a szakértő.
Az sem valószínű, hogy a magyar monetáris politika irányítói a cammogó gazdasági bővülés felpiszkálása érdekében nyúlnának a kamatcsökkentés eszközéhez. Egyrészt a forint hitelkamatai koránt sincsenek anynyira érzékeny hatással a gazdasági bővülésre – főként a devizahitelek magas aránya miatt –, mint a tengerentúlon. Másrészt az Európai Unió jegybankjai jóval elkötelezettebbek az infláció féken tartása iránt, mint az Egyesült Államok központi bankjának szerepét betöltő Fed.
Az első negyedévben stabil kamatszintre lehet számítani, év végéig pedig legfeljebb 75 bázispontos csökkentés tűnik jelenleg a legvalószínűbbnek – véli Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője. Az irányadó ráták globális szintű enyhülési trendje ugyan támogatja az MNB kamatmérséklő terveit, a pénzromlás üteme azonban egyelőre lehetetlenné teszi azt.