Kóka János eltüntetné a mérsékelt jelzőt

2007.01.24. 11:03
Szükség van a vállalkozásokat terhelő járulékrendszer átalakítására, és fel kell számolni a vállalkozások szabadságát akadályozó felesleges adminisztrációs kötöttségeket - nyilatkozta Kóka János. A Heritage Foundation felmérésében, amely a különböző országok gazdaságainak szabdságfokát értékelte, hazánk tavalyhoz képest egy, 2005-höz viszonyítva kilenc hellyel csúszott lejjebb, most a negyvennegyedik.

Magyarországon szükség van a nemzetközi összehasonlításban is túlzott mértékű állami elosztó rendszerek átalakítására, az állami szerepvállalás csökkentésére a "szabadabb gazdaság" érdekében - nyilatkozta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter az MTI-nek. A miniszter annak kapcsán tette ezt, hogy az amerikai Heritage Foundation idei felmérésében - amelyet az Index január 16-án ismertetett - Magyarország a tavalyihoz képest egy hellyel visszacsúszott a "gazdasági szabadságlistán".

Függőség az államtól

Mint megírtuk, Magyarország 66,2 százalékos szabadságfoka az előző évinél 0,9 százalékkal alacsonyabb, a 41 európai ország mezőnyében csak a 25. helyre elég (2005 elején még a 35. helyen álltunk összesítésben). A kutatók többek között az üzleti élet, a kereskedelem, a fiskális és a monetáris politika, a pénzügyek, a beruházások, a tulajdonviszonyok szabadságának mértékét vették figyelembe, de az is számít, hogy a gazdaság és a gazdasági szereplők mennyire függenek az államtól.


A tíz összetevőből hazánk a fiskális szabadságra kapta a legjobb értékelést, 79,2 százalékot. A monetáris szabadságot 76,7, a kereskedelmit 76,6 százalékra értékelték. Mindössze négy mutató kapott 70 százalékosnál rosszabb értékelést, ebből is kiugróan rossznak, mindössze 41,8 százalékos ítélték függetlenséget az államtól, azzal az indoklással, hogy rendkívül magas szinten vannak az állami kiadások. A korrupcióra 50, a pénzügyi szabadságra 60, a munka szabadságára 66,1 százalékot adtak a kutatók.

Hogy a mérsékelt jelző eltűnjön

Kóka János az MTI-nek elmondta: a felmérés alapján Magyarország a mérsékelten szabad gazdaságú országok közé tartozik, a cél, hogy a mérsékelt jelző eltűnjön az értékelésből. A kisebb, hatékonyabb állam jótékony hatással van a gazdaság szabadságára, és ily módon elősegíti az egyén boldogulását, a tehetség és a képességek kibontakoztatását - fogalmazott a gazdasági miniszter.

Hozzátette, a versenyképesség javítása érdekében szükség van a vállalkozásokat terhelő járulékrendszer átalakítására, és fel kell számolni a vállalkozások szabadságát akadályozó felesleges adminisztrációs kötöttségeket. Kóka János szerint fel kell lépni a teljesítmény elismerését, a verseny szabadságát és a közintézmények működését akadályozó korrupció ellen. A jogbiztonság erősítése érdekében meg kell erősíteni a fogyasztóvédelmi és a verseny-felügyeleti szervezeteket.

Hongkong a legszabadabb

A világon egyébként Hongkong gazdasága a legszabadabb. Az EU-hoz 2004-ben csatlakozott új tagállamok közül az észtek teljesítettek a legjobban, 78,1 százalékukkal a 12.-ek lettek az összesített, 5. helyezettek az európai rangsorban. Ciprus a 20., Litvánia a 22., Csehország a 31., Szlovákia a 40., Lettország a 41., Málta a 42. helyen zárt, így a velünk együtt unióssá vált országok közül csak a lengyeleket (87. hely) és nagy meglepetésre a szlovénokat (58. hely) előztük meg.

A világranglista dobogójára európai ország nem tudott felférni. A 13. éve, idén 89,3 százalékkal listavezető Hongkongot 85,7 százalékkal Szingapúr, majd 82,7 százalékkal Ausztrália követi. Az Egyesült Államok a 4., a legjobb európaiként Nagy-Britannia a 6. lett. Európai dobogós még Írország (az összesített rangsorban a 7.) és Luxemburg (a világranglistán 8.). Az EU-ba idén belépett Bulgária a 62., Románia a 67. helyet szerezte meg az összesített rangsorban.