Miért lesz hiány decemberben?
További Magyar cikkek
Ma ismét megajándékozott minket a Pénzügyminisztérium egy jó hírrel, gondolva talán a közelgő karácsonyi ünnepekre. A szaktárca sajtótájékoztatóján az államtitkári széket az új állami vagyonkezelő szuperholding vezérigazgatói pozíciójára cserélő Tátrai Miklós bejelentette, az új hiánycél ismét lejjebb ment. Év elején még az uniós módszertan szerinti deficitre 6,8 százalékot mondtak a GDP arányában, ezt több lépésben vitték le egészen 6,2 százalékig. A 6,2 százalékkal egy hónapja álltak a nyilvánosság elé, ma pedig kerek 6 százalékos előrejelzést jelentettek be.
Nem költenek annyira
A hiányterv ismételt leszállítását azzal magyarázták, hogy a minisztériumok, az azokhoz tartozó intézmények és a kormány hatáskörébe nem tartozó szervezetek (mint például az Állami Számvevőszék vagy a bíróságok) összességében kevesebbet fognak költeni decemberben, mint ahogyan eddig gondolták. Így a kisebb kiadás kisebb deficitben is testet ölt.
Egészen pontosan az lesz, magyarázták, hogy az úgynevezett maradványok felhasználása nem megy az eltervezett ütemben. A maradvány olyan összeg, amely a megelőző évekről maradt az intézményeknél, mert a szerződésekkel lekötött pénz egy részét nem tudták az adott évben elkölteni. Most ezt az abnormálisan magas szintre rúgó tételt, mintegy 420 milliárd forintot akarták apasztani a normál mértékűre, 250 milliárd körülire. Ám most úgy látszik, csak 380-400 milliárdosra tudják, ezért lesz visszafogottabb a minisztériumok decemberi költekezése.
Joggal adódik a kérdés, hogy ha idén nem tudnak úgy költeni, és ezért kisebb lesz a hiány a vártnál, akkor jövőre tolódik át a nagy kiadás, ezért a jövő évi deficit is nagyobb lehet. Erre a felvetésre az államtitkár azt mondta, nem kell aggódni, ez nem lesz így, mivel az esetleg nagyobb 2008-as költekezést ellensúlyozza az a 90 milliárdos fejezeti egyensúlyi tartalék, amelyet pufferként beépítettek a jövő évi büdzsébe.
Ezt is leszállítják
A PM értelemszerűen nemcsak az uniós módszertan szerinti hiánycélt viszi le, hanem az úgynevezett pénzforgalmi metódus alapján számított deficittervet is. Egy hónappal ezelőtt még 1482 milliárdos mínuszra számítottak a teljes 2007-es évre vonatkozóan, most már úgy látják, inkább 1353 milliárdos hiány lesz a költségvetésben.
És ugyanilyen joggal adódik az a kérdés is, hogy ha idén jobb lesz az egyenleg az egy hónappal ezelőtt reméltnél, akkor a kisebb bázishiány miatt a 2008-as deficitnek kisebbnek kellene lennie. Erre is azt mondták a PM tisztségviselői, hogy nem így lesz, a jövő évi hiánycél marad 4 százalékon.
Az Index kérdésére, hogy az egészségbiztosítók alapításáért fizetendő összességében 120 milliárd forintos summa sorsa mi lesz, és az hogyan hat jövőre az államháztartási egyenlegre, Várfalvi István szakállamtitkár azt mondta: egyelőre nem számoltak ebből egyetlen fillérrel sem a költségvetésben, sem bevételi, sem kiadási oldalon. Még nem tudni ugyanis, hogy mit tervez a kormány a pénzzel, de vélhetően egy részét a biztosítótársaságok feltőkésítésére fordítják, míg a másik részét odaadják az egészségügyi rendszernek fejlesztésekre.
Rendületlenül feltöltünk, de ez nem lesz elég?
Még egy érdekességgel szolgált a tárca sajtótájékoztatója. A PM azt mondja, hogy decemberben egészen pontosan 14 milliárd forintos deficit keletkezhet a büdzsében. Ez azért furcsa megítélésünk szerint, mivel az év utolsó hónapja normál körülmények között - különösen pedig a tavaly őszi adóemelések és új adószabályok miatt - szufficites hónap. Ennek oka, hogy a társasági adóban feltöltésre kötelezik a cégeket, az áfát pedig a karácsonyi bevásárlási láz dobja meg, amihez hozzásegít a 7 százalék körüli infláció is. Sőt, tavaly decemberhez hasonlóan most is vonatkozik az evásokra a feltöltési kötelezettség, ráadásul a szolidaritási adónál is érvényben van ez a szabály. Ezek összességében 350-400 milliárd forinttal dobják meg a bevételeket egy rendes hónaphoz képest, azaz csak a feltöltési kötelezettség és a vásárlási láz ennyivel több bevételhez juttatja a büdzsét.
A tárca mindenestre kitart amellett, hogy még így is hiány lesz ebben a hónapban a költségvetésben. Az igazság január első napjaiban, a decemberi tényszám közzétételekor kiderül.