Alacsonyabb növekedés, kisebb infláció

2008.10.17. 09:55
A kormány által benyújtandó módosított költségvetéshez tartozó új makrogazdasági pálya szerint 2009-ben a GDP a korábbinál várt 3 százalék helyett 1,2 százalékkal nő, 3,9 százalékos átlagos infláció mellett a korábban prognosztizált 4,3 százalék helyett - jelentette be Veres János pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén. A kormány a bruttó béreket 4-5 százalékkal növelné, és nem törli el a 13. havi nyugdíjakat.

A pénzügyminiszter közölte: a GDP arányos eredményszemléletű államháztartási hiány jövőre 2,9 százalék lesz az idei 3,4 százalékos deficit után. A makrogazdasági pálya többi eleme közül Veres János az OÉT pénteki ülésén a háztartások fogyasztására vonatkozó 0,3 százalékos növekedési előrejelzést említette, ami a korábbi tervezetben még plusz 1,9 százalék volt.

A növekedés 1,2 százalékos lesz, legalábbis ezzel a számítással készül majd az új büdzsé. Az adat az egy héttel ezelőtti helyzethez képest kellően konzervatív, az utóbbi napok kedvezőtlen piaci fejleményei alapján már feltétlenül. Az adat azt jelenti, hogy jövőre jelentősen lassul a magyar gazdaság az idei nem túl magas, körülbelül 2 százalékos növekedési üteméhez képest is.

A jövő évi 1,2 százalékos GDP-növekedés indoklásához a pénzügyminiszter megemlítette Németország újrafogalmazott jövő évi növekedését, ami várhatóan 0,2 százalék lesz, valamint azt, hogy a régiós országok felére csökkentették növekedési prognózisukat, írja az MTI.

A GDP-arányos hiány 2,9 százalékos lesz. Ez már közismert volt, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a pénzpiaci zavar napjaiban jelentette be a szigorúbb hiánypályát. A korábbi tervek 3,2 százalékról szóltak.

Az infláció 4,3 százalékról 3,9 százalékra csökkent, ez eddig nem volt ismert, de logikus lépés, tekintve hogy a globális és hazai lassulás kedvezőbb inflációs környezet teremt.

A lakossági fogyasztás jövőre Veres szerint alig növekedhet, a korábbi élénkülést előrevetítő prognózison jelentősen rontott a kormány. 1,9 százalékról 0,3 százalékra mérséklődött a prognosztizált bővülés.

A köztévé beszámolója szerint a tanácskozáson a pénzügyminiszter megerősítette, hogy a 13. havi nyugdíjat nem szüntetik meg jövőre.

A tanácskozáson Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára közölte: a kormány a keresetek reálértékének megőrzése érdekében 2009. január 1-jétől 4-5 százalékos bruttó bérnövekedésre tesz javaslatot. Ez reálértékben megfelel a 3,9 százalékos inflációnak, és ha a gazdasági helyzet javul, akkor félévkor újra lehet tárgyalni a bérjavaslatot, mondta a politikus az MTI tudósítása szerint.

Ebben az évben a korábban 3,8 százalékra módosított államháztartási deficit több mint 100 milliárd forintos kiadáscsökkentés eredményeképpen tovább mérséklődik, 3,4 százalékra - hangsúlyozta Veres János, hozzáfűzve, hogy a kiadáscsökkentés lehetőséget ad arra, hogy az Államadósság Kezelő Központ nettó állampapír kibocsátása az év végéig a korábban tervezettnél 200 milliárd forinttal kisebb legyen.

A kormány az elmúlt napokban visszavonta a jövő évi adómódosításokra vonatkozó javaslatait, mivel a további hiánycsökkentés szükségessége miatt nem látott lehetőséget arra, hogy a tervezett 167 milliárd forint adócsökkentés megvalósuljon - jelezte a szaktárca vezetője. Azokat a javaslatokat, amelyek az adórendszer egyszerűsítését és a gazdaság fehérítését érintik, a kormány továbbra is szeretné törvénybe foglalni, a kérdésről a parlamenti pártokkal megkezdődött a konzultáció - fogalmazott Veres János.

A pénzügyminiszter elmondta: a kormány egybeépítette az Országgyűlés asztalán lévő közpénzügyi szabályozást az SZDSZ által javasolt költségvetési plafonnal, amelyet a Fidesz is támogat, kiegészítve a Fidesz költségvetési tanácsra vonatkozó javaslatával, és eljutatta a parlamenti pártoknak abban a reményben, hogy nemcsak egyszerű többséggel sikerül azt törvénybe iktatni.