Míg korábban az okozott problémát, hogy a kórházak - anyagi megfontolások miatt - indokolatlanul hosszúra nyújtották az ápolási időt, "szándékosan" növelve ezzel az egészségbiztosító kiadásait, mostanában az ellenkezője okoz gondot, vagyis az, hogy az intézményekből - szintén pénzügyi okokból - idejekorán távoznak a betegek. A Magyar Kórházszövetség elnöke azt mondta: az orvosoknak nincs lehetőségük arra, hogy marasztalják a beteget, csupán annyit tehetnek, hogy tájékoztatják őket a döntésük esetleges kockázatairól. Varga Ferenc szerint káros, hogy nem szakmai, hanem elsősorban pénzügyi szempontok alapján határozzák meg az ápolási időt.
A tartozást a kórháznak kellene behajtania
Egyelőre nincs összesített adat arról, hogy a betegek hány százaléka megy haza az indokoltnál hamarabb a napidíj-fizetési kötelezettség miatt. Azt sem tudni pontosan, hogy eddig milyen arányban fordult elő, hogy a beteg fizetés nélkül távozott az intézményből.
A lap úgy tudja, hogy ilyen esetben a kórház feladata az elmaradt napidíj "behajtása". Varga Ferenc tájékoztatása szerint eddig hivatalosan nem jelezték a szövetségnek ilyen eljárás kezdeményezését. A végrehajtási rendelet értelmében az intézményeknek két tanú aláírásával kell igazolniuk, hogy a bent ápolt személy fizetés nélkül távozott. A kórházak ezt követően felszólíthatják a renitens beteget a számla kiegyenlítésére. Amennyiben az írásos felszólítás is eredménytelen marad, az intézmény akár bírósági úton is kezdeményezheti az elmaradt napidíj behajtását. Kérdéses azonban, hogy vajon megéri-e a költséges és időigényes procedúra a kórházaknak. A hatályos törvény alapján ugyanis húsz nap után, azaz hatezer forint felett nem kell napidíjat fizetni, így egy esetleges végrehajtási eljárás is legfeljebb ezt az összeget célozza.
Havi 10 millió forint plusz
Az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatása szerint májusban az intézményeknek összesen mintegy 810 millió forintos bevételük származott kórházi napidíjból és vizitdíjból, ebből a napidíj csaknem 251 millió forintot tett ki. A kórházak havi bevétele több mint tízmillió forinttal nőtt a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetése óta. Egy korábbi kormányszóvivői tájékoztatón elhangzott az is, hogy volt olyan kórház, amelynek bevételei több mint 20 millió forinttal nőttek a beszedett díjakból. A legkevesebb beszedett vizit- és napidíj 600 ezer forint, a legtöbb 22,7 millió forint volt.
A Kórházszövetség vezetője kitért az úgynevezett extra vizitdíjjal kapcsolatos problémákra is. A szabályok alapján az intézmények akkor is csak 300 forintot tarthatnak meg, ha a beteg - beutaló híján - ezer forintot fizet. Noha Varga Ferenc elismeri, hogy nincs jogalapja a szervezet ellenvéleményének, ám igazságtalannak tartja a rendelkezést. Ráadásul - mint mondja - elenyésző összegekről van szó, hiszen a betegek csaknem 30 százaléka mentességet kap, és a vizitdíjköteles esetek mindössze 10 százalékának kell az emelt díjat fizetni.