Van vevő a Középületépítőre

2009.01.27. 10:33
Megmenekülhet a csődtől a súlyos likviditási gondokkal küzdő Középületépítő Zrt., miután vételi ajánlatot kapott a cég két nagy tulajdonosa – értesült az Index. Úgy tudjuk, az állami tulajdonos teljes részvénycsomagját megvennék, és megvásárolnák a magántulajdonos Hídtechnika Kft. részvényeinek nagyjából felét is. Így a vevőnek – akinek a személyét mindenki titokban kezeli – kétharmados többsége lehet a Középületépítőben.

Január 16-i közgyűlése után úgy tűnt, hogy heteken belül a csődvédelembe kell menekülnie a Középületépítőnek (Közév). Az ország első állami építőipari vállalataként alakult cég ugyanis súlyos likviditási problémákkal küzd, és működését sem a cégbe nagyjából 3,6 milliárdot pakoló az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB), sem a magántulajdonos, az Apáthy Endre érdekeltségébe tartozó Hídtechnika Kft. nem kívánta tovább finanszírozni. Az Index információi szerint azonban most akadt olyan szakmai befektető, amely megvásárolná a Közév részvényeinek kétharmadát, és munkákkal látná el, valamint vállalja a cég működésének a finanszírozását.

„Valóban kaptunk egy vételi ajánlatot, de ennél többet nem mondhatok” – reagált az Index megkeresésére László Boglár, a cégben 47,88 százaléknyi tulajdonnal rendelkező MFB-cég, az MFB Invest Zrt. szóvivője. Nem kommentálta, így nem erősítette meg, és nem is cáfolta azt az értesülésünket, hogy a vevőjelölt az MFB teljes részvénycsomagját, valamint a Hídtechnika-tulajdonrész körülbelül felét megvásárolva kétharmados többséget szerezne a cégben. Az MFB Invest szóvivője csak annyit közölt, hogy tanulmányozzák a vételi ajánlatot, és az állami befektetési társaság számára az a legfontosabb, hogy a Közév életképes cég maradjon.

A magántulajdonos Hídtechnikánál – amelynek 45,91 százaléknyi részvénycsomagja van –szintén nem sikerült érdemi információkat kapnunk a vételi ajánlatról. Mindenesetre lapunk építőipari forrásokból úgy tudja, hogy a szakmai befektető egy, a magyar magasépítési piacon meghatározó szerepet betöltő cégcsoport lenne. Úgy tudjuk, a vételi ajánlatban egyebek mellett azt is vállalják – és információink szerint a Középületépítőnél, illetve a cég tulajdonosai körében ez teszi hitelessé az ajánlatot –, hogy cégcsoporton belüli átszervezésekkel a kezdeti időszaktól munkát biztosítana a Közévnek.

Úgy tudjuk, a vevő – amely meg nem erősített információink szerint részben halasztott fizetéssel venné meg a részvényeket – szerepet vállalna a Középületépítő finanszírozásában is, hogy kezelhető legyen a cég több százmilliós kötelezettségállománya. Arról ugyanakkor nincs hírünk, hogy a vevő ismét benyújtaná-e a még Timár Gyula, a társaság éléről január 16-án távozott vezérigazgató reorganizációs programjához kapcsolódó reorganizációs hitelkérelmet.

Mint lapunk korábban hírt adott róla, a Középületépítő – amely élére 2007 végén került, információink szerint az MFB kezdeményezésére, az ezredfordulón a Vegyépszert rendbe tevő Timár Gyula – az elmúlt évet 15 milliárdos bevételi terven alapuló reorganizációs programmal kezdte. A tervezett bevételnek azonban végül csak a harmada folyt be, miközben ezzel az alig 5 milliárd forinttal szemben a kötelezettséget meghaladták az 5,5 milliárd forintot. A tavaly májusban benyújtott, 2 milliárd forintot igénylő hitelkérelmet december közepén dobták vissza, az év végén 600 millió forintnyi lejárt tartozással rendelkező cég ekkor került a megszűnés szélére.

A Középületépítőnél egyébként február 4-re hívtak össze újabb közgyűlést, ennek napirendjén az eredeti tervek szerint a társaság tőkehelyzetének rendezése szerepel. Mivel azonban a meglévő tulajdonosok közül láthatóan senki nem akar milliárdokat beletenni, úgy tudjuk, mindkét nagyrészvényes hajlik arra, hogy ha a befektetett összegnél olcsóbban is, de kiszállhasson az üzletből. Különösen a Közévbe 2005-ben 12 évre még az MMSC Kft. társtulajdonosaként beszálló MFB-leánynak fontos ez, ugyanis a Hídtechnika, amikor megvette az MMSC-t, már nem vállalta át azt a kötelezettséget, hogy ha nem teljesülnek az üzleti tervben foglaltak, akkor a társtulajdonos kötelezhető az állami üzletrész kivásárlására.