További Magyar cikkek
Kormányzat: nem tudja a jobb kéz?
A távirati iroda tájékoztatása szerint a jogszabály már a kedden utcára került közlönyben szerepel. A Miniszterelnöki Hivatal Lakáspolitikai Titkárságán viszont még kedden délelőtt háromnegyed 11-kor is azt válaszolták az Index kérdésére, hogy a rendelet még nincs aláírva. Ez azt jelentette volna, hogy a jogszabály legkorábban szerdán jelenhet meg.
Azok, akik 15 millió forintnál több kölcsönt szeretnének lakáscélra állami támogatással kapni, már csak ezen a héten nyújthatják hitelkérelmüket. A jövő hétfőtől beadott kölcsönigényeket a bankok már az új rendelkezések szerint bírálják el.
A kérelemet a banknak be is kell fogadnia
A rendelet hatálybalépése előtt benyújtott kölcsönkérelemnek az minősül, amelyhez az igénylő csatolta az alábbi dokumentumokat: használt vagy használatbavételi engedéllyel rendelkező új lakás vásárlása esetén a földhivatalhoz igazoltan benyújtott adásvételi szerződés, használatbavételi engedéllyel nem rendelkező lakás megvásárlása esetén ügyvéd által ellenjegyzett szerződés.
Ahhoz, hogy a kölcsönkérelem hivatalosan is benyújtottnak minősüljön, feltétel az is, hogy lakásépítés, -bővítés esetén az igénylő rendelkezzen jogerős építési engedéllyel. Szükséges emellett, hogy a hitelintézet a kölcsönkérelmet befogadja.
Ami változik hétfőtől
A kormányrendelet szerint támogatott hitel nem vehető fel, ha a lakásvásárló közeli hozzátartozója vagy élettársa az eladónak. Közeli hozzátartozónak minősül a házastárs, egyenes ágbeli rokon, az örökbe fogadott, a mostoha és nevelt gyermek, a testvér. Kivételt képez ez alól a közös tulajdon megszüntetése.
Az új szabály szerint a támogatott hitelt felvevő legalább egyik adósnak devizabelföldi magánszemélynek kell lennie. Korábban minden adósnak devizabelföldi magánszemélyi státusszal kellett bírnia. A korábbi szabályozással szemben június 16-át követően több lakásra nem lehet támogatott jelzáloghitelt felvenni. A korlátozás nem vonatkozik arra a szülőre, vagy nagyszülőre, aki adóstárssá válik gyermeke vagy unokája kölcsönügyletében - írja az MTI.
Lakásvásárlásra, építésre és korszerűsítésre az eddigi harmincmillió forint felső határ helyett maximum 15 millió forint támogatott jelzáloghitel vehető fel. Használt lakás esetén 6 százalék, új lakás építése, vásárlása esetén 5 százalék lehet a kamatplafon. Kiegészítő kamattámogatásnál ezentúl a felvehető hitel felső határa az eddigi 10 millió forintról 15 millióra nő, de az építendő, vagy megvásárolandó lakás összköltsége nem haladhatja meg a 30 millió forintot