Drágább lakásokat ír elő a minisztérium

2007.07.13. 08:14
Február 15-én legalább 60 percen át be kell sütnie a napnak az ablakon minden, a jövőben épülő lakásban – a klímák takarása, a lakószoba mérete és a külön wc-re vonatkozó előírás mellett ez is szerepelne az új lakások építésére tervezett miniszteri rendeletben.

Az építési szabályok tervezett megváltoztatása a lakásárak növekedését eredményezi - vélik szakértők, akik aggódnak, hogy az amúgy is alacsony szintű fizetőképes kereslet tovább csökken. Ugyanakkor egységes az az álláspont, hogy a változások nyomán élhetőbb és az egészségügyi feltételeknek is jobban megfelelő lakások épülhetnek.

Ma meglehetősen kedvezőtlen az állomány összetétele: jellemző a kis alapterületű, apró szobákra tagolt, rossz beosztású lakás. A számos szigorítást tartalmazó rendelettervezethez a szaktárca máig várja a szakmai véleményeket, észrevételeket. A változtatások a rendelet hatálybalépését - várhatóan a jövő év januárját - követően elindított építkezésekre vonatkoznak majd.

Nap fénye világosságot

Az egyik legérdekesebb előírás szerint a lakás legalább egy szobájának benapozottnak kell lennie: február 15-én legalább 60 percen át be kell sütnie a napnak az ablakon. A globális felmelegedésre is figyelemmel az újonnan létesülő épületeknél külső árnyékolóval, illetve növényzettel kell védekezni a nyári hőség ellen. A kétszobásnál nagyobb otthonban akkor is kell külön WC-t építeni, ha a fürdőszobában már van egy. Ez a megkötés durván másfél négyzetméterrel növeli a lakások alapterületét.

Az amerikai konyhás otthonok építőinek ajánlható a figyelmébe az az új előírás, hogy az egyik szobának minimum 17 négyzetméteresnek kell lennie, ám ebbe nem számolható bele az egy légtérben lévő konyha, illetve étkező alapterülete. Lakószobának tekint egyébként a tervezet minden olyan helyiséget, amely természetes megvilágítású, fűthető és a hasznos területe eléri a 12 négyzetmétert.

Lesz mit takargatni

Az egyre elterjedtebb és a városképet elcsúfító klímaberendezéseket a jövőben csak takartan, az épület külső megjelenésével összhangban lehet elhelyezni a homlokzaton. A gázkészülékek égéstermékét alapesetben a tető fölött, kéményen át kell elvezetni. Csak szükséghelyzetben és jól körülhatárolt feltételek mellett engedélyezik a falon át történő kivezetést, ez gyakori megoldás manapság a gázkonvektorok esetén. De kifejezetten megtiltják ezt például légaknában, zárt belső udvarban, verandán és beépített lodzsán.

Új szabály lesz, hogy azon a telken, amelyen legalább hat lakás épül, a gépkocsitárolókat az épületben kell kialakítani. Az egyre gyakoribb paneltűz hívhatta fel a jogalkotók figyelmét a szemétledobókra. Csak akkor építhető januártól új berendezés, ha minden más megoldás "alkalmatlan", ám szigorú tűzrendészeti és környezetvédelmi előírásoknak kell megfelelni. Jövőre a tervezet szerint szigorúbbak lesznek a területrendezésre és az építésre vonatkozó követelmények is.

A gyakorlati nehézségek áthidalására két újabb kategóriát hoznak létre a települések beépítésre nem szánt területeinek a besorolására: az egyik a természet közeli, a másik a különleges övezet. Előbbi mocsár, láp, nádas, karszterdő, sziklás terület, ősgyep lehet; itt nem szabad épületet elhelyezni. A különleges övezetekben viszont speciális esetekben, például gyógyszálló, szanatórium, sportolási terület létesítésekor mód van a beépítésre. Az egyes települések arculatának megőrzését szolgálja az a javaslat, amely szerint településenként meg lehet majd határozni az építmények méreteit, az építészeti karakter jellemzőit.