További Magyar cikkek
Szegény nők
Szembeszökő azonban, hogy míg az országok többségében alig egy-két százalékos az eltérés a férfiak és a nők írástudásában, addig az arab államokban sokkal látványos a különbség: Marokkóban például a férfiak 63 százaléka nem jön zavarba, ha fel kell olvasnia a szemésznél a táblán található betűket, ugyanez az arány a nőknél alig 37 százalékos. A Nigerben élő asszonyok vannak a legrosszabb helyzetben, hiszen közülük mindössze minden tizedik tud olvasni.
A keresetekben már nagyobb a szórás, a legfejlettebb államok esetében is, hiszen a toronymagasan vezető Luxemburg 78 ezer dolláros éves jövedelme mellett eltörpül a második helyezett Írország 46 ezer dollárja, ezen két állam mellett már csak az Egyesült Államok fért bele a "negyvenezres" klubba. A nők lemaradása azonban a keresetek tekintetében már a legfejlettebb országokban is szembeszökő, hiszen átlagosan felével-harmadával alacsonyabb az éves jövedelmük, mint a férfiaknak.
Egy évszázad
A megoszlás nálunk is hasonló, mint tőlünk nyugatabbra, a nők kilencezer, a férfiak pedig 16 ezer dollárt hoznak össze egy évben a tanulmány szerint. Legszomorúbb helyzetben a Tanzániaiak vannak, ahol a férfiak hatszáz, a nők pedig 430 dollárt keresnek évente, igaz, a lakosság közel fele tud olvasni, s két százalékkal több férfi analfabéta, mint nő.
Legtovább a japán nők élnek, átlagosan 85 évig, ami közel egy évszázados átlagos élettartamot jelent, főleg ha leszámítjuk a fiatalon balesetben, vagy betegségben elhunyt asszonyokat, leányokat. A férfiak közel 78 éves várható élettartama szintén rekord, igaz, csak pár tizeddel előzi meg a több fejlett állam átlagát. A magyar 76-67-es értékek nem tragikusan rosszak, de a lista 55 legfejlettebb államot tartalmazó részében ez az eredmény csak a sereghajtáshoz elég. Persze ennél lényegesen rosszabbak a zambiai állampolgár kilátásai, ahol átlagosan 33 évet élnek az emberek.
Nappal fagy!
Mindent egybevetve Norvégiában a legjobb élni az ENSZ szakértői szerint, már amennyiben nem vesszük figyelembe a hosszú, sötét éjszakákat, meg a hideget. Az első öt többi helyezettje: Izland, Svédország, Ausztrália és Hollandia. Hetedik az Egyesült Államok, kilencedik Japán, 17-ik Franciaország, 18-ik Németország. Kelet-Európából Szlovénia foglalja el a legelőkelőbb 29-ik helyet, "második" Csehország a 32-ik helyen, 35-ik Lengyelország, Magyarország pedig a 38-ik, közvetlenül Szlovákia előtt.
Románia a 72-ik helyen található, ez már a közepesen kényelmes államok szekciója, egy hellyel Szaud-Arábia előtt. Érdekes, hogy a nők nagyjából mindkét országban ugyanannyit keresnek, ám a férfiak az arab államban közel háromszor annyit visznek haza évente, mint Romániában. Utolsó helyre Sierra Leone került.