500 milliós lakás után fizetik a legtöbb luxusadót

2008.10.07. 06:46
Nem dobja meg az amúgy is elhanyagolhatónak mondható luxusadó-bevételeket, hogy idén januártól már a cégeknek, szervezeteknek is fizetniük kell a tulajdonukban álló 100 millió forintnál értékesebb ingatlanok után, nemcsak a magánszemélyeknek. A fővárosban 150 millió forint lehet összesen a luxusadó-bevétel egész évben, más nagyobb városokban jó, ha 1-2 millió.

Szeptember végéig 493 ingatlan után fizettek luxusadót a fővárosban: 435 ingatlan után magánszemélyek, 58 után pedig társaság vagy egyéb szervezet fizetett adót. Az év végéig 150 millió forint bevételre számít a főváros - mondta a Napi Gazdaságnak Kéhl Adrienn, a fővárosi önkormányzat adóügyosztályának vezető tanácsosa.

Az idén először kell a vállalkozásoknak is megfizetniük a luxusadót, korábban ez csak a magánszemélyek vagyoni típusú adója volt. Alapjaiban azért nem rendezi át a luxusadó-bevételeket ez a változás, mivel az adó 70-80 százalékát az állampolgárok fizetik meg. (A jövő évi adótörvény-javaslat egyébként nem változtat érdemben a luxusadó szabályozásán.)

Ellenőrzések

Az első félévben összesen negyven ellenőrzést kezdett meg a fővárosi önkormányzat, ebből 26-ot be is fejezett. Az eredmények arányaiban meghaladják a tavalyi adatokat. Tavaly 63 lezárt ellenőrzést végeztek, s a befejezett vizsgálatok során a revizorok összesen 1,69 millió forint adókülönbözetet állapítottak meg - idén 1,9 milliót. Az ellenőrzéseket általában az adásvételi szerződések adatai alapján indítják.

Tavaly 113 millió forintot fizettek be a magánszemélyek - egyébként éppen ugyanennyi, vagyis 435 ingatlan után. Persze a tulajdonosok, vagyis az adófizetők adott esetben mások lettek, de az ingatlanok maradtak. Ha hasonló összegeket veszünk alapul, akkor az 58 új adózó, vagyis a nem magánszemélyek 35 millió forint körüli bevételt hozhatnak az önkormányzatnak. Ez ingatlanonként átlagosan 600 ezer forint körüli adót jelent - vagyis átlagosan legalább 220 millió forint értékű ingatlanokról van szó, az adóalap pedig (vagyis a 100 millió forintot meghaladó rész) 120 millió forint. Ennél nagyobb is lehet az ingatlan értéke, ugyanis a luxusadóból levonhatók az egyéb, építmények után fizetendő adók.

Az adó eloszlása ugyanakkor nagy szórást mutat: a magánszemélyek körében a legkevesebb adót, kétezer forintot egy második kerületi ingatlan után, a legtöbb luxusadót pedig egy XII. kerületi ingatlan után fizették, ez kétmillió forintot tett ki. Vagyis a legalacsonyabb értékű luxusingatlan alig pár százezer forinttal haladja meg a százmilliós számított értéket, míg a legdrágább számított értéke 500 millió forint.

A márciusi előlegfizetési határidőhöz képest a szeptember 15-i befizetési határidőre megnőtt az adófizetők száma: márciusban a magánszemélyek 416 ingatlan után fizettek 134 millió forintot, a társaságok, szervezetek pedig 47 ingatlan után 30 milliót - erről korábban adott számot lapunknak a tanácsos.

Sopronban és Győrben sem nem a luxusadóból élnek

A helyi költségvetés szempontjából Sopronban sincs túl nagy jelentősége a luxusadónak, hiszen az ebből származó tavalyi bevétel nem érte el a 2 millió forintot, s idén talán még ennél is kevesebb lesz. A helyhatóság egyébként legutóbb decemberben módosította luxusadó-rendeletét. A várost négy övezetre osztották, s - a győrihez hasonlóan - három kategóriába sorolták az ingatlanokat: az egylakásos ingatlan után 200-350 forintot kell figyelembe venni négyzetméterenként a luxusadó meghatározásakor. A soproni önkormányzatnál is úgy vélik, a luxusadó a jelenlegi formájában nem sokat ér, hiszen a bevételhez képest sok "macera" van vele.

A győri önkormányzathoz mindössze 540 ezer forint folyt be az első félév végéig a luxusadóból, ami alig több mint harmada a tavalyinak - tájékoztatták a lapot az önkormányzat adóügyi osztályán. Az okok közt említették, hogy a nagy értékű ingatlanok jelentős részét az elmúlt időszakban társasházzá nyilvánították. Az idei első félévben egyébként a győri önkormányzat helyiadó-bevétele elérte a 7,5 milliárd forintot, ami csaknem annyi, mint tavaly egész évben. Az idén először több helyi nagyvállalat fizet már helyi adót, közte az Audi Hungária Motor Kft. is.