További Magyar cikkek
Egyetlen lényeges ponton változhat 2008-ban az államháztartási (áht) gazdálkodási körbe tartozó cégek sora, ez pedig a MÁV Zrt., illetve személyszállító ágazata, a MÁV Start Zrt. olvasható a 2008-as költségvetés tervezési köriratában.
Nő a hiány, nő az adósság
Az uniós szemléletű hiány számbavételekor a szabályok szerint nemcsak a szűkebb értelemben vett államháztartást minisztériumi és önkormányzati fenntartású intézményeket kell figyelembe venni, hanem azokat a részben állami tulajdonú vállalatokat is, amelyek közfeladatot látnak el, működésüket az állam szabályozza és árbevételük több mint felét állami forrásokból kapják. A MÁV feldarabolásával a teherfuvarozási ágazat, vagyis a MÁV Cargo Zrt. eladásával az állami kézben maradó MÁV-csoport több szempontból is megfelel az ESA (European System Accounts) előírásoknak, ezért várhatóan 2008. januárjától az államvasút is államháztartási körön belülre kerül.
Így a MÁV folyó hiánya 2008-ban növeli az áht ESA-hiányát, valamint az adóssága az államadósságot. A MÁV Zrt. államilag garantált adóssága az év elején meghaladta a 250 milliárd forintot, ami a GDP egy százaléka. Ugyanakkor a MÁV-csoport tőkeemelésre az idei költségvetésből 111 milliárd forintot kapott állami támogatás mellett, ez utóbbi az idén meghaladja a 102 milliárd forintot (igaz, ezen a pénzen a MÁV osztozik a Gysev-vel). Az állam a MÁV Cargo eladásából 80 milliárd forintot remél, ami szintén az adósságállományt csökkentheti mondta a Napi Gazdaságnak Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca sajtófőnöke.
Jönnek is, mennek is
A pénzügyi tárca tervei szerint még egy új cég kerülne állami körbe, a Magyar Turizmus Zrt., amely gyakorlatilag a gazdasági tárca főosztályaként is működhetne, ám ez az egyébként logikus döntés nem befolyásolja az államháztartási számokat. Az állami körből kikerül a Millennium Média Kft. ez a cég építi az MTV új óbudai székházát.
Számos egyéb változás is várható, hiszen az idei tizenhármas lista 2008-ban látszólag 16 cégre bővül. A látszólagos változás a fővárosi Művészetek Palotája körüli komplexumot érinti: míg korábban az egész területet a Kultúr-part Kft. kezelte, ez mostantól négy külön cég feladata: a Hagyományok Háza Ingatlanfejlesztő (If) Kft.-é, a Nemzeti Filharmónia If. Kft.-é, a Duna Múzeum If. Kft.-é valamint az MP (Művészetek Palotája) Projekt Vagyonkezelő Kft.-é. A sportingatlanokat kezelő Sportfólió Kht., illetve a Papp László Sportarénát üzemeltető Rendezvénycsarnok Zrt. beolvadt a BM Beruházási és Közbeszerzési Zrt.-be, így az egykori BM-es cég megjelenése az államháztartási körben is csak az átszervezések következménye. Még egy névváltozás befolyásolhatja a tisztánlátást: ez év januárjától a Nemzeti Autópálya Zrt. Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-ként folytatja pályafutását, vagyis érdemi változást ennek a cégnek a megjelenése sem takar.
A hagyományoknak megfelelően marad az ESA-körben az ÁPV Zrt., amely viszont várhatóan 2008-ban megszűnik és átveszi helyét a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., továbbá névváltozás nélkül a Magyar Távirati Iroda, a Magyar Rádió, az MTV, a Duna Televízió Zrt., valamint az Államadósság Kezelő Központ Zrt.