További Magyar cikkek
A PM szerint az EKB is elfogadta a javaslatot
A Pénzügyminisztérium ugyancsak közleményben reagált az EKB véleményére. Eszerint a PM üdvözli, hogy az Európai Központi Bank a jegybanktörvény tervezett módosításának fő elemeivel kapcsolatos észrevételt nem tett. A kinevezési szabályok tervezett módosítása, a monetáris politikában a döntéshozói és a végrehajtói feladatok szétválasztása, a testületi tagok számának növelése tehát az EKB szerint sem befolyásolja a jegybanki függetlenséget.
A Pénzügyminisztérium egyetért az Európai Központi Bank véleményével, miszerint csak olyan módosítás fogadható el a legfőbb monetáris politikai döntéshozó testület, a Monetáris Tanács szabályozását illetően, amely biztosítja a hivatalban lévő tagoknak a hivatali idő teljes kitöltését. A tárca ezzel kapcsolatos álláspontját már korábban nyilvánosságra hozta, amikor közölte, hogy a jelenlegi jegybanktörvény módosítására benyújtott képviselői indítványok esetében azt támogatja, amelyik biztosítja, hogy átmeneti szabályként az MNB nem monetáris politikával foglalkozó jelenlegi alelnökei is tagjai maradjanak a Monetáris Tanácsnak eredeti megbízatásuk végéig - szerepel a tárca honalpján is közzétett dokumentumban.
Járai szerint döntőbíró kell
Járai Zsigmond Lámfalussy Sándort, az Európai Monetáris Intézet alapító igazgatóját kérné fel döntőbírónak a jegybanktörvény módosításának ügyében. "Ha a kormány nem vonja vissza a jegybanktörvény módosítását, ahogy azt az Európai Központi Bank (EKB) keddi véleményében ajánlotta, akkor a kormány és a Magyar Nemzeti Bank kérje fel közösen Lámfalussy Sándort, az Európai Monetáris Intézet alapító igazgatóját, hogy mondjon véleményt a kérdésről, azaz legyen döntőbíró" - mondta Járai Zsigmond, az MNB elnöke keddi tájékoztatóján.
Járai jogorvoslatot keres és biztosan nem mond le
A jegybank elnöke a tájékoztatón kifejtette: amennyiben a parlament - az EKB véleményét figyelmen kívül hagyva - mégis jóváhagyja a jegybanktörvény módosítását, akkor annak több fórumot kell megjárnia. Így azt alá kell írnia a köztársasági elnöknek, és nem elképzelhetetlen, hogy eljut az Alkotmánybíróságra, de valószínű, hogy az MNB jogorvoslatért fordul a luxembourgi székhelyű Európai Bírósághoz is - mondta Járai Zsigmond. "Az összes jogorvoslati fórumot ki fogjuk használni annak érdekében, hogy a kormány vonja vissza a jegybanktörvény módosítását" - jelentette ki Járai Zsigmond. Az MNB elnöke ugyanakkor azt is rögzítette, hogy amennyiben a törvénymódosítás jogszerű, és átmegy ezeken a fórumokon, akkor törvénytisztelő állampolgárként azt tudomásul veszi.
A jegybank elnök ugyanakkor hangsúlyozta: bármi lesz is a módosítás kimenetele, nem mond le posztjáról