Az idén január 1-jétől már választható portfóliós rendszert kínál tagjainak négy magánnyugdíjpénztár (mnyp) - az átállás a következő év elején lesz minden kasszának kötelező. A várakozásoknak megfelelően azonban a tagok viszonylag kis hányada döntötte el saját maga, melyik portfólióba szeretné a pénzét tenni.
A nyilatkozók között egyértelműen az óvatosabbak voltak nagyobb arányban. Az OTP Magánnyugdíjpéztárhoz határidőre csaknem 80 ezer portfólióválasztó nyilatkozat érkezett be, ez a pénztári taglétszám 10 százalékának felel meg - közölte a pénztár. A választás lehetőségével élő tagok mintegy 4 százaléka a klasszikus, 21 százaléka a kiegyensúlyozott portfóliót választotta. Életkor szerinti besorolás alapján ugyanezeknek a tagoknak mindössze 0,1 százaléka került volna a klasszikus és 10,7 százaléka a kiegyensúlyozott portfólióba (a jogszabály életkor szerint írja elő a besorolást).
Az Aranykor tagságának mindössze 6 százaléka nyilatkozott, a választók 55 százaléka a kiegyensúlyozott, 15 százaléka pedig a klasszikus portfólióra voksolt - itt is tetten érhető tehát a kockázatkerülő magatartás. A választók háromnegyede kihasználta viszont a pénztár újítását, amely lehetővé teszi az online választást.
Az Évgyűrűknél az előbbihez képest kétszeres volt a választók aránya. A növekedési portfóliót a nyilatkozó 12 százalékból mindössze 40 százaléknyian jelölték meg, miközben a teljes létszám körülbelül 80 százaléka ide sorolandó (itt és más kasszák esetében is).
A Honvéd Mnyp. ilyen szempontból kimagasló eredményt mutathat fel, ott ugyanis a tagok 30 százaléka jelezte már választását. Nemcsak emiatt lehet különleges a kassza, hanem azért is, mert a klasszikus portfóliót mindössze a nyilatkozók egy százaléka igényelte.