A PSZÁF minden olyan esetben vizsgálódik, amikor szokatlan vagy jelentõs tranzakciót észlel – mondta az Indexnek Binder István. A PSZÁF szóvivõje ugyanakkor az Index azon kérdésére, hogy felmerült-e bármilyen konkrét jogsértés gyanúja az utóbbi hetek tõzsdei vásárlásai kapcsán, nem kívánt érdemben válaszolni. A szóvivõ annyit mondott, a felügyelet már nemcsak áttekinti, hanem külföldön és itthon meg is vizsgál minden körülményt az ügy kapcsán.
A Mol június 22-i, saját részvény vásárlási programot meghirdetõ bejelentése, illetve az ezt a következõ tõzsdei napon, 25-én hétfõn az OMV újabb tulajdonszerezésre vonatkozó bejelentése nyomán az olajpapírok ára a piaci elemzõk által csak néhány év távlatában reálisnak tartott 30 ezer forintos magasságig emelkedett. Rekordot döntött a BUX-index, és a tõzsdei forgalom is: akadt olyan nap, amikor az átlagos napi negyven milliárd forintos összforgalomhoz képest csak a Mol-papírokkal való kereskedés 220 milliárd forint felett volt. Így az, hogy a tranzakciók szokatlanok vagy jelentõsek voltak, alighanem alátámasztható.
Ugyanakkor a PSZÁF a vizsgálat során számos eszközzel élhet, melyek révén teljes egészében feltérképezheti, kik és milyen módon vettek részt a Mol-papírokkal való kereskedésben. A PSZÁF a vizsgálat során a brókercégektõl bizalmas ügyféladatokat is bekérhet, tanúkat hallgathat meg, kérheti az osztrák vagy más külföldi társszervek segítségét is.
A mai napig nem tisztázott például hivatalosan, hogy a jelenleg a BACA által letétesként kezelt 5,5 százalékos csomag kinek a tulajdonában van, egy kézben van-e egyáltalán. Többen az OMV sejtik a csomag mögött – igaz, oly módon, hogy ez a pakk már része az OMV által júniusban megvett 8,6 százaléknak, melyrõl az osztrák cég bejelentést is tett. Az is lehetséges ugyanakkor, hogy nem is egy kézben van az 5,5 százalék.