Az alig egy éve függetlenné vált Montenegróban hatalmas fejlődés kezdődött, s ezt immár a Világbank is elismeri. A makrogazdaság teljesítményében és a szerkezeti reformok területén is látványos haladást mutat fel az alig 650 ezer lakosú köztársaság - hangoztatta az ország ügyeiben illetékes világbanki főtisztviselő.
A Szerbiáról a 2006. májusi népszavazással leválasztott délszláv köztársaság számára - a háborús elszigeteltség után - ismét az idegenforgalom lett a növekedés és a külső egyensúly legfőbb bázisa. A fejlesztések során azonban el kell kerülnie a tömegturizmus által jelentett csapdát, és a jövőbeni nagyobb bevételek céljára meg kell őriznie csodálatos természeti környezetét - hangzik az ajánlás.
A Világbank délkelet-európai ügyekkel foglalkozó igazgatója, Orsalia Kalantzopoulos rámutatott, hogy a függetlenség eddigi rövid ideje alatt máris élénk befektetői érdeklődés tapasztalható, főleg az ingatlanok és az idegenforgalmi kapacitások iránt. A befektetéseket könnyedén fogadni tudja a gyorsan növekvő gazdaság és a viszonylag jó pénzügyi helyzetben lévő bankszektor. A GDP tavaly 8,2 százalékkal növekedett, előzetes adatok szerint pedig az idei első negyedévben 195,4 millió euró összegű külföldi tőke érkezett az országba, ez a tavalyi azonos időszakhoz képest háromszor több.
A világ legfiatalabb köztársaságának a Világbank néhány kiemelt reformintézkedést ajánl: meg kellene újítani a nyugdíjrendszert, a munkaerő-piaci szabályozást és az adórendszert, azonkívül az élénk külföldi érdeklődés miatt mihamarabb rendet kellene teremteni az ingatlan-nyilvántartásban. Aggályokra okot adó körülményeket lát ugyanakkor az intézmény a környezetvédelemben és az energiagazdálkodásban. Az országban nyáron vízhiány van, télen pedig akadozik az áramellátás, amelynek egy jelentős részét amúgy is elviszi az alumíniumkohászat. A hulladékgyűjtés és a szennyvízkezelés nem kielégítő; a csatornák gyakran végződnek kedvelt fürdőhelyek közelében.