Izgalmas féléves jelentési szezonnak néznek elébe a vezető hazai hitelintézeti csoportok: a mérlegfőösszege szerint magasan legnagyobb OTP-n és a sor végén álló UniCrediten kívül senki nem érezheti magát biztonságban a hét legnagyobb bank közül.
Az első számú hazai szereplőt követő élbolyban talán a CIB második pozíciója számít a legstabilabbnak: az Inter-Európa Bankot az év végével magába olvasztó hitelintézet nagyjából 350 milliárdnyi eszközállományt is örökölt a fúzió révén, ráadásul tavaly önmagában is a 17 százalék körüli piaci átlagot bőven meghaladó ütemben volt képes növekedni. Ennek eredményeként a CIB csoportszintű mérlegfőösszege az első negyedév végén már meghaladta a 2700 milliárd forintot, ez bő 23 százalékkal több - a szintén az IEB-bel együtt számolt - bázisértéknél.
A dobogó utolsó fokának tulajdonlása ugyanakkor kérdéses, hiszen a már a romániai és bulgáriai piacon is érdekelt MKB Bank és a K&H fej fej mellett halad. A legutóbbi növekedési adatok alapján a fél év lezárultával talán az előbbi lehet esélyesebb, hiszen 2007-ben csaknem negyedével tudta növelni eszközállományát, szemben a K&H által produkált 12,4 százalékkal. Figyelemre méltó viszont, hogy a KBC csoporthoz tartozó hitelintézet az első negyedévben jelentős mértékben javított, így csoportszintű mérlegfőösszege március végén már elérte a 2481 milliárd forintot. (Az MKB nem közöl első negyedéves számokat, 2007-et pedig 2461 milliárddal zárta.)
Az igazán agresszív versenyzőnek viszont a Raiffeisen Bank számít a hazai nagybankok között: az osztrák tulajdonosi hátterű hitelintézeti csoport tavaly az év egészében 30,1, a 2008 márciusáig számított 12 hónapban pedig 32,5 százalékkal növelte mérlegfőösszegét. Ennek eredményeként az első negyedév végén a Raiffeisen eszközállománya már túllépte a 2200 milliárd forintot, ennek alapján hosszabb távon akár esélyes lehet a dobogós helyezésre is.
A 2000 milliárdos lélektani határt még az Erstének sikerült tavaly átlépnie, bő 13 százalékos növekedéssel. A pozícióharc persze a fiókhálózatok bővülésén is tükröződik, hiszen a piacvezető OTP-n kívül mindegyik érintett rohamléptekkel nyitja az új értékesítési egységeket. A gyors fejlesztések eredménye: ma a legnagyobb bankon kívül már két szereplő működtet 200 fiókot elérő vagy meghaladó hálózatot: az Erste a napokban érte el ezt, a K&H pedig már 214 egységet üzemeltet.