Az SZDSZ nem tekinti sikernek azt, hogy az Európai Parlament Közlekedési Bizottsága az új tagállamok esetében az Európai Bizottság által javasolt 2009. helyett 2013-ra tolná ki a postai szolgáltatások teljes liberalizációjának végső határidejét.
Veszélyes késés
A párt szombati közleményében emlékeztetnek arra, hogy a postai szolgáltatásokra vonatkozó uniós irányelv 2002-es módosítása már tartalmazta 2009-et mint a teljes piacnyitás legkésőbbi időpontját. A jelenleg zajló jogalkotási folyamatnak a dátumot az eredeti jogalkotói szándék szerint csak megerősítenie kellett volna. Magyarország ennek ismeretében lett az Európai Unió tagállama, és a Magyar Posta ennek tudatában tölthette felkészüléssel már az elmúlt öt évet is.
Pénteki sajtótájékoztatóján Szűts Ildikó, a Magyar Posta általános vezérigazgató-helyettese utalt arra, hogy a 2013-nál korábbi postai liberalizáció mintegy 10 ezer alkalmazottjuk állását veszélyeztetné, ami a jelenlegi létszám mintegy negyede.
A Magyar Postának (MP) várhatóan még öt éve van az uniós liberalizációig, miután hétfőn az Európai Parlament (EP) közlekedési bizottsága (TRAN) azt javasolta, hogy a 12 új tagállam és a kiterjedt szigetvilággal bíró uniós országok csak 2013 január 1-jén nyissák meg teljesen postai piacukat.
Katalizátor
Az SZDSZ közleménye szerint Magyarországnak és a magyar politikai erőknek az Európai Unió piacnyitási törekvéseit katalizátorként kellene felhasználniuk az elengedhetetlen belső reformok végrehajtásához.
Amennyiben a döntéshozatali folyamat végeredményeként Magyarország számára 2013. marad a postai szolgáltatások teljes liberalizációjának végső határideje, az SZDSZ kezdeményezni fogja, hogy a liberalizáció a lehető leghamarabb - 2013-at megelőzően - megtörténjen. "Tesszük ezt azért, hogy a magyar fogyasztók a szolgáltatás minőségére vonatkozó előírások szigorú betartatása mellett a nyílt verseny valamennyi előnyét élvezhessék" - áll a közleményben.