Az állami támogatás a befizetések 30 százaléka, de évente legfeljebb 100 ezer forint – ennek maximális kihasználásához 333 333 forintos befizetés szükséges –, míg a 2020 előtt öregségi nyugdíjra jogosultak esetében a plafon 130 ezer forint, ez 433 333 forintos befizetéssel szerezhető meg.
Adókedvezmények
Igaz, az adótámogatást nem közvetlenül, hanem az előtakarékossági számlán kapja kézhez az illető, a nyeszen gyűjtött öszszeghez pedig – adófizetési kötelezettség nélkül – csak a nyugdíjkorhatár elérésekor vagy nyugdíjba vonuláskor, de minimum három év takarékoskodás után lehet hozzájutni.
Fontos mérlegelési szempont lehet egyeseknek, hogy a támogatás független az egyéb – például önkéntes pénztári, életbiztosítási – adó-visszaigénylésektől, azaz összesen akár 260 ezer forintot is visszakaphat a magánszemély az szja-összegből, amennyiben mind önkéntes nyugdíjpénztárban, mind nyeszszámlán megtakarít.
Nyugdíj előtt
Az adókedvezmény, illetve a kamatadómentes befektetési forma láthatólag egyre többeket terelt a nyesz felé, a számlát kínáló bankok – amelyek közül többen is DM-levélben hívták fel ügyfeleik figyelmét év végén a nyeszre – egybehangzóan az érdeklődés megugrásáról számoltak be. A tapasztalatok szerint a magánszemélyek átlagosan az adóoptimalizáláshoz szükséges 300–500 ezer forint közötti öszszeggel nyitják a számlát, de számos banknál van több millió forintos befizetésre is példa.
Az 50-es korosztály térnyerése figyelhető meg a nyesz terén; a Budapest Banknál például sok olyan ügyfél nyit számlát, aki viszonylag közel van a nyugdíjkorhatárhoz, míg az IEB-nél 40–50 év közé tehető a kliensek átlagos életkora. Az Erste Befektetési Zrt.-nél a legfiatalabb nyeszszámlával rendelkező ügyfél 20, a legidősebb 84 éves, az átlagéletkor pedig 56 év. Az 59 évesek vannak legtöbben, vagyis azok, akik pont három év múlva érik el az öregségi nyugdíjat – jegyezték meg. Hasonló tendencia figyelhető meg az OTP-nél is: a számlát nyitók elsősorban az 50–65 év közötti korosztályból kerülnek ki, és egyre több nyugdíjas nyit nyeszszámlát. Ami a megtakarítások megoszlását illeti, a kockázatmentes konstrukciók viszik a prímet – számoltak be a hitelintézetek.