Lusta és óvatos leendő nyugdíjasok vagyunk

2008.01.16. 15:34
Lusták, de még inkább óvatosak azok a magán-nyugdíjpénztári tagok, akik megválaszthatták, pénzüket hogyan fialtassa a pénztár - ez szűrhető le Stabilitás Pénztárszövetség mai tájékoztatóján elhangzottakból és a rendelkezésre álló adatokból.

Néhány magánnyugdíjpénztár - köztük a Stabilitási Pénztárszövetségbe tartozó OTP magánnyugdíjpénztári és önkéntes nyugdíjpénztári ága, valamint a Honvéd Nyugdíjpénztár - idén elindította a választható portfóliós rendszert. Ennek keretében a pénztártagok eldönthették, a befizetésüket a nagyobb hozammal kecsegtető, de nagyobb kockázatot is hordozó, túlnyomórészt részvényekből álló növekedési csomagba fektesse a pénztár, vagy inkább a másik végletre voksolnak, vagyis a biztonságos, de kisebb várható nyereséggel jellemezhető, főként állampapírokat magába foglaló klasszikus portfólióra; esetleg a kettő között elhelyezkedő kiegyensúlyozott pakk számukra a szimpatikus.

Az OTP Magánnyugdíjpénztár tagjainak mindösszesen tizede élt a felkínált lehetőséggel, a többi pénztártagot automatikusan besorolták az életkorának megfelelő portfólióba. (Ha pár éve van vissza valakinek nyugdíjig, azt a klasszikusba, ha még fiatal, akkor a növekedési pakkba, a középkorúakat pedig a kiegyensúlyozottba.) A Honvédnél már nagyobb volt az aktivitás, ott minden negyedik ember rendelkezett. (Előbbiek 80 ezren voltak, utóbbiak száma nem érte el a 17 ezret.)

A Honvédnél a választási lehetőséggel élők közül hatból öten a legkockázatosabb, de hosszabb távon a legnagyobb hozammal is kecsegtető részvénytúlsúlyos portfólió mellett döntöttek, minden hetedik ember voksolt a köztes csomagra és csak egy százalék a legbiztonságosabbra. Így is inkább óvatosak voltak a pénztártagok - ez egyébként jellemző a többi magán-nyugdíjpénztárra is, ahogyan arról nemrégen olvashattak: az életkorukat tekintve ugyanis ennél is többen választhatták volna nyugodtan a részvényeket.

Új tagok

Január 1-jével lépett be a Honvéd Nyugdíjpénztár és a Villamosenergia-ipari Társáságok Nyugdíjpénztára a 2000-ben alapított Stabilitás Pénztárszövetségbe. A Stabilitás Pénztárszövetség Magyarország legnagyobb pénztári szövetsége.

Jól tetten érhető ugyanez a jelenség az OTP magán-nyugdíjpénztári ágánál. Amint arról nemrég beszámoltunk, választás lehetőségével élő tagok mintegy 4 százaléka a klasszikus, 21 százaléka a kiegyensúlyozott portfóliót választotta. Életkor szerinti besorolás alapján ugyanezeknek a tagoknak mindössze 0,1 százaléka került volna a klasszikus és 10,7 százaléka a kiegyensúlyozott portfólióba.

Persze nem lehet kategorikusan kijelenteni, hogy indokolatlanul voltak óvatosak a pénztártagok. Az Egyesült Államokból tavaly kiindult, és az utóbbi pár hétben újabb lökéshullámot kapott hitelpiaci válság a tőzsdéken is a részvényárfolyamok esésében mutatkozik meg, márpedig elemzők szerint egyre nő az esélye egy nagyobb, elnyújtottabb visszaesésnek. Ilyenkor a biztonságosabb portfólió felülteljesítheti a kockázatos részvénycsomagot. A mostani portfólióválasztás pedig nem örök időre szól: bizonyos időközönként - az OTP-nél például félévente - át lehet nyergelni egy másik csomagra.