További Magyar cikkek
Hajnali hatkor kezdődött, és éjjel kilencig tartott a Liga szakszervezeti konföderációhoz tartozó Vasutas Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) sztrájkja. A tébéreform, az egészségbiztosítók privatizációja és az új nyugdíjszámítás elleni tiltakozáshoz napközben mások mellett pedagógusok, egészségügyi és reptéri dolgozók, valamint útlezárásokkal gazdák is csatlakoztak.
A tiltakozások ellenére a parlament hétfőn délután elfogadta az egészségügyi törvényt. Gaskó István szakszervezeti vezető a múlt héten azt mondta, ebben az esetben a szavazást követően döntenek a tiltakozás folytatásáról. A döntés az lett, hogy nem folytatják a sztrájkot, de továbbra is tiltakoznak a törvény ellen.
A sztrájkot a Liga és a Munkástanácsok annak ellenére is sikeresnek értékelték, hogy a parlamenten átment a törvényjavaslat, és a munkabeszüntetés a vasúti közlekedésen kívül sehol nem okozott érdemi fennakadásokat. Az érdekképviseletek közölték, felkérik a köztársasági elnököt, hogy éljen az alkotmányban biztosított eszközeivel az egészségbiztosítási törvénnyel kapcsolatban, emellett a törvénnyel kapcsolatos kifogásaikkal az Alkotmánybírósághoz fordulnak, továbbá népszavazást kezdeményeznek, hogy megakadályozzák a "magántőke bevonását az egészségbiztosítás rendszerébe".
Kaotikus vasúti közlekedés
A múlt héten ráadásul már visszalépett a sztrájktól a Vasutasok Szakszervezete, több BKV-s szakszervezet, valamint kettő kivételével valamennyi Volán-társaság munkavállalói. A hétfői általános, országosnak meghirdetett munkabeszüntetés így a vonatközlekedés kivételével nem okozott komolyabb fennakadást. A legnagyobb problémát a vasútnál is az jelentette, hogy a MÁV és a VDSZSZ nem tudott megállapodni az úgynevezett elégséges szolgáltatásokról, ezért napközben kaotikus volt a vonatforgalom, sok szerelvény a szükséges műszaki vizsgálat nélkül, esetenként csak egy-két utassal vagy üresen indult el.
A sztrájk alatt közlekedő vonatok számát gyökeresen eltérően ítélte meg a MÁV és a VDSZSZ. A vasúttársaság szerint a vonatok mintegy fele közlekedett, Gaskó István, a VDSZSZ elnöke ezzel szemben úgy ítélte meg, hogy gyakorlatilag áll a vasút, a közlekedő vonatok is üresen jártak. A vasút nem cáfolta, hogy a vonatok szinte üresen közlekedtek, hiszen a teljes bizonytalanság miatt az utasok inkább elkerülték a vasutat.
Emiatt napközben, és a délutáni órákban nagyon nehéz volt a budapesti autós közlekedés. Este fél hatkor az Árpád hídnál a Váci úti felüljárón mindkét irányba áll a forgalom. Az Erzsébet hídról pesti irányba szintén csak lépésben lehet haladni. zsúfolt a Margit körút, a hídon mindkét irányba sűrű kocsisorok állnak. A Petőfi hídra Pest felől nagyon nehezen lehet feljutni, az Üllői úton viszont jó tempóban lehet kifelé haladni a városból.
Mindenki bíróságra megy
Öt napon belül kell döntést hoznia a bíróságnak a MÁV Zrt. és a MÁV-START Zrt. kérelméről - közölte a Fővárosi Bíróság, miután hétfőn megérkezett a Fővárosi Munkaügyi Bíróságra a vasúti sztrájk jogellenességének kimondását kérő indítvány. A VDSZSZ szintén bírósághoz fodult, a szakszervezet a vasúti vezetők utasításait kifogásolja.
A Volán-buszok rendben elindultak, miután még pénteken megállapodás született a sztrájk elmaradásáról. A Balaton Volánnál 25-en sztrájkoltak volna, de helyettük mások álltak reggel munkába. A Körös Volánnál reggel fél 7-ig volt munkabeszüntetés, de a délutánra tervezett folytatás elmaradt, mert kevesen vettek részt a reggeli sztrájkban.
Egy útlezárás okozott gondott
A félpályás útlezárások egyedül a 47-es főúton, Szeged és Hódmezővásárhely között okoztak komolyabb fennakadást a forgalomban. Az Országos Rendőr-főkapitányság azt közölte, hogy kora délutánig 32 helyszínen volt félpályás útlezárás és 12 bejelentett demonstráció maradt el. Az Erzsébet híd járdáit reggel kordonnal zárták le a rendőrök, hogy megakadályozzanak egy nem engedélyezett tiltakozást, de rendőri beavatkozásra nem volt szükség a hídon.
Ferihegyen menetrend szerint közlekedtek hétfőn reggel a repülőgépek az üzemanyag-kiszolgálók és a üzemeltetésen dolgozók kétórás sztrájkja alatt. A repülőtéri alkalmazottak közül mintegy tucatnyian sztrájkoltak.
Sztrájkoltak az ország 21 kórházában és rendelőintézetében, de több helyen a dolgozók zöme visszalépett. Több száz oktatási intézmény is érintett volt a sztrájkban, a munkabeszüntetés mértéke eltérő volt. Szakszervezetek közlése szerint mintegy 32 ezren tartottak rövidebb, hosszabb sztrájkot. Félórás munkabeszüntetést tartottak a nap folyamán a GE Tungsram Zrt. zalaegerszegi gyárában.