További Magyar cikkek
A minimális önerős konstrukciókban gondolkodó ügyfeleknek nem árt figyelembe venniük, hogy a lakás vásárlásához szükséges, minimális saját erő mértéke nem is mindig olyan alacsony, amilyennek első látásra tűnik. Míg ugyanis a bankok egy része a fedezetül felajánlott ingatlan – általuk is jóváhagyott – piaci értékéhez viszonyítja a folyósítható összeget, addig más szereplők a korábban megszokott hitelbiztosítéki értéket veszik alapul. (Ez utóbbi a forgalmi érték átlagosan 70 százalékának felel meg.)
Egyes szereplőknél – például az FHB-nál – nem mindegy az sem, hogy a leendő adós új vagy használt lakást kíván vásárolni: a jelzálogbank új lakásnál a hitelbiztosítéki érték legfeljebb 110, használt ingatlannál viszont „csak” száz százalékáig hitelez. A kis saját erős konstrukcióknál fel kell készülniük a leendő ügyfeleknek arra is, hogy a hitelező bank a szokásosnál átfogóbb hitelbírálatot végez, és nem árt, ha az adóstársnak – illetve az adóstárs – az átlagnál jóval magasabb, ráadásul nagyobbrészt kimutatható havi jövedelme van. (Kivételek persze itt is akadnak: a Raiffeisen Önerő Minimum nevű konstrukciója bizonyos esetekben minimálbér igazolásával vagy akár jövedelemigazolás nélkül is igényelhető.)
Ezzel együtt a kis saját erős hitelek piacán érdekelt – és a lakáslízingben többnyire nem érintett – bankok akciós ajánlatok sorával próbálják meggyőzni a még éppen hezitáló ügyfeleket. A Budapest Bank az e hónap végéig benyújtott svájcifrank-alapú Maxi Lakáshitel- kérelmeknél 50 ezer forint hitelfolyósításidíj-kedvezményt nyújt az ügyfél részére, amenynyiben a kölcsönigénylést a bank jóváhagyta. Az FHB Jelzálogbank a magas finanszírozású jelzáloghitele mellé a nemrég bevezetett „Csak kamat” konstrukció igénylését is engedélyezi: ennek lényege, hogy a hitellel nem kell megfizetni a folyósítási jutalékot – ez normál esetben a hitel összegének másfél százaléka –, az értékbecslési díjat, két tulajdonilap-lekérdezést, emellett a kezelési költség is nulla százalék.
A K&H egyéb járulékos költségek nélkül, kizárólag kamatfizetés mellett is kínálja üzleti feltételű lakáshiteleit: ez esetben az ügyfélnek nem kell megfizetnie az egyszeri szerződéskötési díjat, a kezelési költséget a teljes futamidőn keresztül, valamint egy ingatlanra vonatkozó, egy darab értékbecslés díját sem. Az MKB Bank Kamatka névre keresztelt lakáshitelét kínálja igen figyelemreméltó kondíciók mellett: a svájcifrank-alapú konstrukciónál – három hónapos kamatperiódus mellett – az ügyfélnek 0,77 százalékos kamattal kell számolnia az első évben, azt követően pedig háromszázalékossal. (Ugyanez az érték egyéves kamatperiódusnál 0,99, illetve 3,10 százalék.)
A Raiffeisen Bank – a 2007. november 30-ig benyújtott és 2008. január 15-ig folyósított kölcsönöknél – egy sor kedvezményes lehetőséget kínál lakáshiteles ügyfeleinek. A bank akár 180 ezer forint hitelbírálatidíj-kedvezményt ad jövedelemigazolással igényelt lakáskölcsöneire: az ÖnerőMinimum konstrukciónál most 25 bázisponttal alacsonyabb – 1,25 százalékos – ez a tétel. Emellett a bank azon ügyfelei, akik jövedelemigazolással nyújtják be hiteligénylésüket, amelyet a hitelintézet így is fogad el, valamint a kölcsönösszeget hárommillió forintot elérő vagy azt meghaladó összegben folyósítják, a bank nevére szóló számla benyújtása ellenében utólagosan visszakapják az értékbecslési díjat.
A Raiffeisen ezenkívül a jóváhagyott kölcsönre az első hat havi beterhelt kezelési költség összegét – de maximum 50 ezer forintot – jóváír az adós számláján, amennyiben az a hitel folyósításától számított 6 hónapon belül számláját aktívan használja.