Az orosz vita miatt drágulhat a magyar benzin?

2007.01.04. 16:52
Fehéroroszország tonnánként 45 dolláros tranzitvámot vetett ki az áthaladó orosz olajra: moszkvai elelmzők szerint ez drágíthatja a Mol importját is. A magyar vállalat és a Kreml szerint azonban az új teher nem érinti az elszámolást.

Magyarországot érzékenyen érintheti, ha Fehéroroszország megvámolja az orosz tranzitolajat, ahogyan azt bejelentette, jegyezték meg moszkvai megfigyelők. A Kreml csütörtökön megerősítette, hogy Fehéroroszország hivatalos értesítést küldött a területén áthaladó orosz kőolajra január elsejétől kivetett pótdíjról.

Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő az Eho Moszkvi rádió szerint hangsúlyozta: Oroszország és Fehéroszország kétoldalú vitájáról van szó, és a más országokba irányuló orosz olajexportot semmi sem fogja megzavarni. Ezt hangsúlyozták az Index kérdésére a Mol Rt.-nél is: mint mondták, a Molnak hosszú távú szerződésekben rögzített elszámolási rendje van az orosz partnerrel, így az árakat nem érinti a tranzitvám.

45 dollár pluszköltség tonnánként

Moszkvai megfigyelők viszont rámutattak, hogy fehérorosz területen át halad a Druzsba (Barátság) vezeték valamennyi ága, és a Mol jelenleg a Druzsbán keresztül bonyolítja teljes olajimportját Magyarország és Szlovákia számára. Ha Fehéroroszország nem tágít a tonnánként 45 dolláros illeték kivetésétől az orosz tranzitolajra, és orosz részről nem vállalják át annak legalább egy részét, akkor a Mol importja a Druzsbán át mintegy tíz százalékkal megdrágulhat, ami óhatatlanul lecsapódna magyarországi üzemanyagárakban is - jegyezték meg a megfigyelők.

A Mol, amely jelenleg évi nyolcmillió tonna olajat importál Magyarország számára a Druzsbán át, ebből hatmillió tonnát terelhetne át szükség esetén a készenlétben lévő Adria-olajvezetékre - tették hozzá a megfigyelők.

Oroszország csütörtökön kapta meg a hivatalos értesítést a fehérorosz tranzitvám kivetéséről Európába irányuló olajexportjára. Alekszander Lukasenko fehérorosz elnök tonnánként 45 dolláros tranzitvámot vetett ki az ország területén áthaladó orosz olajra, válaszul arra, hogy Oroszország megemelte számára a gázárat.

Makrogazdasági érdekek

A fehérorosz állami olajipari konszern, a Belneftekhim közleményben hozta nyilvánosságra a január 1-jéig visszamenőleges hatályú intézkedést. A lépés célja a közlemény megfogalmazása szerint "Fehéroroszország makrogazdasági érdekeinek biztosítása", tekintettel az ország olajfinomítóira váró nehézségekre és Oroszország mulasztására a kereskedelmi és vámegyezmények betartásában. "Oroszország már több alkalommal is bebizonyította, hogy megbízható kereskedelmi partner. A szállításokat most sem fenyegeti semmi - jelentette ki a Kreml szóvivője, Dimitrij Peszkov. "Tárgyalunk az orosz-fehérorosz kétoldalú kapcsolatokról, de ezzel összefüggésben semmi nem veszélyeztetheti energiahordozó-szállításainkat bármely harmadik országnak" - tette hozzá.

Néhány nappal ezelőtt az orosz-fehérorosz gázárviszály Európa gázellátásának egy részét még közvetlenül veszélyeztette. Fehéroroszország azzal fenyegetőzött, hogy elzárja a területén áthaladó vezetékeket, ha nem sikerül megállapodni a Gazprommal az árakról. Minszk az utolsó pillanatban hátrált meg. Fehéroroszország területén 90 millió tonna (napi 1,8 millió hordó) orosz olaj haladt át tavaly a Barátság kőolajvezetéken keresztül lengyel és német finomítókba, valamint a vezeték déli leágazásán keresztül Szlovákiába, Csehországba és Magyarországra. Ez a mennyiség az orosz export közel kétötödét teszi ki.