Nem minden alakul az eredetileg megálmodottak szerint az intézmény-összevonások, -átalakítások terén - erre szolgál példaként a kormány közép- és hosszú távú gazdaságpolitikai elképzeléseit megalapozni hivatott új szervezet esete. Részben Sárközy Tamás jogászprofesszor javaslatára a kabinet nyáron a Magyar Közigazgatási Intézetnek, az Ecostatnak és a Kopint-Datorg kutatási részlegének az összevonása mellett döntött. Erről kormányhatározat is született.
Az első kettő közigazgatási intézmény, a Kopint-Datorg állami tulajdonú részvénytársaság. Amint arról a Világgazdaság beszámolt, a korábbi tervek szerint az új stratégiai intézet integrálja a magyarországi kutatói kapacitásokat, koordinálja és részben ellátja a kormányzati gazdaság- és társadalomstratégiai kutatási feladatokat.
Alkotóelemként működni
A kabinet közép- és hosszú távú gazdaság- és társadalompolitikájának kialakítását, valamint a döntés-előkészítést segítő, annak alapjául szolgáló tanulmányokat készítő intézet januártól működni fog, ám némiképp más elemekből áll majd - tájékoztatta a Világgazdaságot Belyó Pál, az Ecostat vezetője, akit még a nyáron az intézet kialakítására kért fel a kancelláriaminiszter. Kifejtette: a szervezet magját az Ecostat adja, a közigazgatási intézettől is jönnek kutatók, ám a Kopint-Datorg szakértői gárdájának feltehetően csak egy része fog a szóban forgó intézményben dolgozni. Ezt támasztja alá az is, hogy az új szervezet létszáma jóval kevesebb lesz a három érintett intézmény állományánál.
A közigazgatási intézet nagyobbik része a Miniszterelnöki Hivatalhoz kerül, s a Szetey Gábor államtitkár alá tartozó Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala egyik alkotóelemeként fog tovább működni. A Kopint-Datorg sorsáról a kutatóintézet tudományos vezérigazgató-helyettese, Palócz Éva hivatalos információk híján egyelőre nem kívánt beszélni.
Fillérre azonos
Az új szervezet Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutató Intézet néven kezdi a 2007-es esztendőt. A jövő évi költségvetésből kitűnik, hogy az szintén a kancelláriához tartozik, és kasszája az összegét tekintve lényegében megegyezik a mostani Ecostat büdzséjével, ám a szerkezete jelentősen átalakul.
Az idén az Ecostat a 145 millió forintos állami támogatást közel 100 milliós saját bevétellel egészítette ki a 2006-os előirányzat szerint. Jövőre szinte fillérre azonos összeget, 246,4 millió forintot költhet az új stratégiai szervezet, ám ennek döntő részét saját forrásból kell előteremtenie.