600 forint is lehet az OTP

2008.11.05. 12:57
Ha beköszönt az extrém medve piac, mindössze 600 forintot érnek majd az OTP részvényei, ha nem lesz olyan extrém a válság, aminek 35 százalék esélyt adnak, akkor 1700 forintot, alapesetben viszont 3500 forint lesz, ez a legvalószínűbb.

Alulsúlyozásra minősítette le és 2600 forintos célárfolyammal látta el az OTP részvényeit a Morgan Stanley ma reggeli elemzésében. "A jövőbeli eredménytermelő képesség alapos vizsgálata alapján kevés az ok a rövid távú optimizmusra" – írják az elemzők az OTP részvények vonatkozásában, mivel úgy látják, hogy mind a négy profitmeghatározó tényező (finanszírozás, tőkeszerkezet, eszközportfólió és deviza) tovább gyengülhet, mielőtt stabilizálódna. Ronny Rehn és Hadrien De Belle elemzők fejlődői piaci csapdának (value trap) tartják a bankot.

A 2009-es egy részvényre jutó eredményvárakozás az OTP részvényekkel kapcsolatban mindössze 468 forint a Morgan Stanley-nél, és a 2010-es is mindössze 500 forint. A bank a szakértők szerint legközelebb csak a 2011-ben fizethet osztalékot.

A magyar bank mellett az elemzők a Raiffeisen részvényeit is alulsúlyozásra javasolják, miközben az Erste papírjait felminősítették egyenlő súlyozásra a kapott állami tőkeinjekció miatt.

A jövő ilyen lesz

A befektetési bank négy lehetséges forgatókönyvet vázol fel az OTP számára. Ebből a legkevésbé valószínű akkor következik be, ha az árfolyamok majd újabb és újabb csúcsokat döntenek, vagyis ha elkezd nőni a befektetői bizalom és beköszönt a bikapiac. Egy ilyen esetben az OTP továbbra is hozzáfér a forrásokhoz és a régiós piacok továbbra is magas marzs mellett nagy volumennel nőnek. Ekkor az OTP részvénye 6 750 forintot érhet, ami az elmúlt 360 nap forgalommal súlyozott, 6 390 forintos átlagát 360 forinttal, a negyedéves 6110 forintos záróárfolyamot pedig 640 forinttal haladná meg. Ennek esélye azonban elenyésző, mindössze 5 százalék, írja az MS.

Ha viszont az árfolyamok újabb és újabb mélypontokat érnek el, romlik a makrokörnyezet, gyengül a forint, és elúsznak a fedezetlen devizaadósok, és a költségek is elszállnak az infláció mellett, vagyis medve (részvényeladásokkal, az árfolyamok esésével járó) piaci trend kezdődik, aminek 35 százalék esélyt jósol a befektetés bank, akkor 1700 forint lesz egy OTP részvény. Ez az októberi 2550 forintos záró 52 heti minimum értéket, és az októberi 2 300 forintos 52 heti minimum értéket is alulmúlná.

Egy, szélsőséges, extrém negatív piaci trend viszont 600 forintos mélypontra taszítani a részvényt. Erre azonban csak 15 százalék esély van.

A legvalószínűbb, hogy nem lesz se bika, se medve, se extrém medve, hanem marad az alapeset, amikor is a növekedés és a marzsok csökkennek, a portfólióminőség romlik, költségkontrollal pedig nem lehet ellensúlyozni ezen negatív változtatásokat. Ekkor az OTP 3500 forintot érhet. Erre 45 százalékos esélye van.

Az OTP napra pontosan egy évvel korábban érte el 9450 forinton elmúlt 52 hetes maximum értékét.

Célárfolyamok a közelmúltban

Az október 8-án, tőzsdezáráskor 4 500 forintot érő OTP részvények másnap 22 százalékos zuhanásba kezdtek egy spekulációs támadás következtében. 7 nappal később, október 15-én Magyarország makrogazdasági sebezhetőségére hivatkozva 7 500 forintról 4 800 forintra csökkentette az OTP részvényekre adott célárfolyamát a Merrill Lynch. Két nap múlva, október 17-én, az UniCredit egy 4350 forintos 12 havi célárfolyamot fogalmazott meg, miközben Whalid Kalfallah, a HSBC elemzője ugyanezen a napon egy drámaian alacsony árfolyammal rukkolt elő: 3 500 forintra taksálta a papírokat. A Merrill Lynch október 23-án publikált elemzése már 2747 forintra csökkentette ugyanezt. Most pedig a Morgan Stanleynél még ennél is alacsonyabbra, 2 600 forintra teszik a bank részvényeinek célárfolyamát.