Az Artio Global Management LLC (korábbi nevén: Julius Baer Investment Management LLC) kérvényezte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél, hogy 15 százalékot meghaladó részesedést szerezhessen az OTP-ben.
A felügyelet az engedélyt a ma közzétett határozata alapján megadta, a cég 15 százalékot meghaladó, de 33 százalékot el nem érő mértékű közvetlen befolyásoló részesedést szerezhet. A kérelmező a részesedés megszerzésének tényét, valamint a megszerzett részesedés mértékét - a részesedés megszerzését követő 15 napon belül - köteles a felügyelet részére bejelenteni.
A régen Julius Baer néven futó nagytulaj ezt megelőzően 2007 szeptember 12-én növelte tulajdonosi részesedését (10,12%-ra, amely időközben miatt 10,21 százalékra ugrott a hivatalos adatok alapján). Mint ismeretes a Felügyelet 2007 augusztus 31-én adott engedélyt a cégnek, hogy átlépje a 10 százalékot, s ezt pár nappal később meg is tette. (A hitelintézeteknél bizonyos határok átlépéséhez előzetes felügyeleti engedély szükséges, így elméletileg még nem léphette át az Artio a 15%-os küszöböt, de ha átlépi, az a következő napokban történhet meg.)
Ezt hangsúlyozta Urbán László, az OTP vezérigazgató-helyettese egy, a Portfoliónak 2007 szeptemberében adott interjúban is: "ötszázalékonként bejelentési kötelezettség terhel minden befektetőt, 10% feletti részesedés megszerzéséhez pedig előzetesen engedélyt kell kérniük a PSZÁF-tól, ezt megtették, és jelenleg 15 százalék a plafon. Az eddigi példák alapján feltehetőleg fognak velünk konzultálni, ha át akarnák ezt lépni. Eddig mindig tájékoztattak minket előre, s támogatják is a menedzsment stratégiáját. Az ő magánügyük, hogy mekkora részt halmoznak fel. Ez még belül van azon a kereten, amely a menedzsment számára komfortot ad, ha ezt egy olyan alapkezelő teszi, amelyik egyébként nem mondta azt, hogy bizalmatlan lenne a bank vezetésével vagy a stratégiájával szemben. Megismétlem: baráti tulajdonosnak tekintjük őket."
Jelen pillanatban az OTP tulajdonosi szerkezete meglehetősen dekoncentrált, de már vannak benne érdekes csomópontok. A legutóbbi gyorsjelentés szerint az Artio/Julius Baer 10,38 százalékkal szavazhat, a Rahimkulov család 8,58, a Groupama 8,13 százalékos szavazati aránnyal rendelkezik. ( A tulajdonosi struktúrában szerepel még a Bank of New York letétkezelőként 8,41%-os szavatati joggal). Ha az Artio tovább vesz, akkor első lesz az egyenlő tulajdonosok között, ráadásul 15 százaléktól elég sok mozgástere van felfelé.