Menekülne az OTP Ukrajnából

2009.01.29. 07:44
A Portfolio.hu információi szerint az OTP Bank felrakta az értékesítendő bankok listájára ukrán leánybankját. Meg nem erősített hírek szerint az OTP árulja az ukrán pénzintézetet, míg a köztudottan nem túl titoktartó ukrán bankárkörökben már az a pletyka, hogy "deal done". Ugyanakkor már azt is hallottuk, hogy az eladási kísérlet eredménytelenül zárult. Természetesen meglepődnénk, ha az ügylet már le lenne zárva, ugyanakkor a tárgyalások ténye szinte megkérdőjelezhetetlen.

A Portfolio.hu szerint az eladási tárgyalások kapcsán két kérdés merülhet fel mindenkiben. Egyfelől ki az, aki egy államcsőd közeli országban bankot vesz, másfelől az kérdés, hogy átvállalja-e a vevő a teljes hitelportfólióban rejlő kockázatot? A Portfolio.hu szerint a vevő a jelenlegi szituációban valószínűsíthetően egy orosz bank, vagy a várhatóan nem túl magas vételárból kiindulva más kelet-európai befektető csoportok.

Orosz bank beszállása az OTP Bank Ukrajnában azért nem lehetetlen, mert a hűvös ukrán-orosz politikai viszony ellenére, egy csődbement és állami tulajdonba vont ukrán bankot már feltőkésítést ígérve megvett egy orosz pénzintézet. Elméletileg jó pár olyan nyugati bank van, aki megvehetné az ukrán bankot, csak éppen megítélésünk szerint ők most nagyon vigyáznak a bőrükre.

A döntőbb kérdés (a vételárat nyilvánvalóan ez határozza meg), hogy a vevő teljesen átvállalja-e az ukrán hitelportfóliót, vagy egyes elemeit le kell írni (illetve az OTP készfizető kezes marad-e egyes portfólióelemekért)? Nyilván a pozitív az lenne, ha az ukrán kockázat valahol saját tőke környékén kikerülne az OTP mérlegéből végérvényesen.

Miért éppen az ukrán bank a hunyó? Mint ismeretes, az OTP Bank 650 millió eurót fizetett még 2006-ban a Raiffeisen ukrán leányáért. A tranzakció árázása magas volt a saját tőkéhez képest - a P/BV mutató 4,7 volt. A legutóbbi gyorsjelentés szerint a bank saját tőkéje 104 milliárd forint (aktuális árfolyamon 364 millió euró) volt.

Az ukrán leánybank azért problémás, mert az OTP csoport méretéhez képest nagy, az ország az államcsőd szélén van, miközben a lakosság és a vállalatok dollárban adósodtak el, ami erőteljesen erősödött a hrivnyához képest.

A Portfolio.hu számbavette az esetleges tranzakció lehetséges hatásait az OTP-re. Mivel a bankot valószínűleg vételára alatt adnák el, így komoly veszteséget okozna az OTP-nek. A veszteség elérheti a 150 milliárd forintot is (akár a teljes vételárat is leírhatják), azonban lehet mérsékeltebb is.

Ugyanakkor kikerülhet egy potenciális kockázat az OTP-ből, ha az ukrán leánybankot fájdalommentesen el lehet adni, magyarul a portfólióból nem marad semmi az OTP nyakán. Ez ínséges időkben jól jöhet, különösen mivel a nagy OTP-országok közül Magyarországon és Bulgáriában minden válság ellenére bízhaunk a bank kiváló kockázatkezelési képességében és piacismeretében.

Az ukrán bank viszonylag jó eredménytermelő képességgel (a tavaly első háromnegyed évben 15,6 milliárd forinttal, a csoport adó előtti eredményének 7,5 százalékával) rendelkezett a kockázatok vélt ellentételezéseként. A korábbi régiós terjeszkedést célul kitűző, expanzív, növekedés alapú üzleti modell azonban a válság hatására érvényét vesztette, így a legkockázatosabb egységből való kiszállás a megváltozott piaci környezetre való gyors válaszként lenne értékelhető.