Nem szívóztak volna
A román kormány - amely kezdetben nagy felháborodással fogadta, hogy a magyarok sikeresen védették le a pálinka megnevezést a lepárlással gyümölcsből készült tömény szeszes italokra - éppen "megadta volna magát": a gyümölcstermesztésről szóló törvény tervezetében ugyanis nem szerepelt a pálinka elnevezés. A kormány azt javasolta, hogy a meghatározott gyümölcsfajtákból Románia meghatározott területein lepárlással előállított szeszes italt tuica (cujka), illetve rachiu (rákju) néven ismertessék el Európában román terméknek.
Házi hagyományok
Az erdélyiek annak ellenére maradtak ki, hogy a pálinka név levédetésének egyik vezető hazai harcosa Font Sándor, az MDF képviselője volt. De hát itt nem csak a hagyományról, hanem üzletről volt szó. Nem véletlenül nyilatkozta korábban Barabás Attila, a Győri Likőrgyár vazérigazgatója, hogy Magyarországnak egyértelműen az az érdeke, hogy a pálinka márkanév alatt csak magyar termékeket lehessen értékesíteni, de az igaz, hogy az erdélyi területeken - sőt Bánátban is - komoly hagyományai vannak a házi pálinkafőzésnek.
Az Unió idén januárban fogadta el Magyarország kérését, és kimondta, hogy pálinka néven csak olyan italokat lehet forgalmazni az EU-ban, amelyeket Magyarországon, illetve Ausztria néhány tartományában állítanak elő. Ezt a döntést a román sajtó nem hozta nyilvánosságra. Kovács Zoltán állítja, hogy - hasonlóan a többi román honatyához - nem tudott az EU döntéséről.
Nem tárgyaltak velük
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség az elmúlt hónapokban többször próbált egyeztetést kezdeményezni a magyarországi illetékesekkel, de a magyar földművelési miniszter nem tudott erre időt szakítani - mondta Kelemen Atilla, az RMDSZ képviselőházi csoportjának vezetője az MTI-nek.
Kelemen Atilla, aki a román képviselőház mezőgazdasági bizottságának alelnöke is, azt hangsúlyozta, hogy az RMDSZ nehezen tudná elmagyarázni az évszázadok óta pálinkát főző erdélyi magyaroknak, hogy a kisüstijük ezentúl csak tuica néven lesz forgalmazható. Az iparágban járatosak szerint azért nem ennyire forró a helyzet, mert Erdélyben ugyan tényleg sok pálinka fogy, de az emberek jellemzően otthon főzik le és aránylag kevés kerül kereskedelmi forgalomba.