További Magyar cikkek
A Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetsége (Pátosz) a tagok visszajelzései alapján lényegesen egyszerűbbnek, költségkímélőbbnek tartja az új uniós pályázati rendszert a korábbinál, ráadásul az előminősítésnek köszönhetően a pályázatírói piac is tisztul. Jellemzően csak olyan pályázatokat nyújtanak be, ahol reális esély van a nyerésre és a megvalósulásra, így a korábban az esélyeket illetően tisztességtelen ajánlatokkal kecsegtető tanácsadók, pályázatírók háttérbe szorulnak – mondta a Napi Gazdaságnak Maróczi Imre, a Pátosz elnöke.
Probléma viszont, hogy a pályázatok a korábbi ígéretekhez képest lassan jelennek meg, a GOP/KMOP kiírásainak feltételrendszere alapján pedig nagyon kevés pályázó felel meg a kívánalmaknak. Leginkább olyan vállalkozások juthatnak forráshoz, amelyek a projektet a támogatás híján is képesek lennének megvalósítani, tette hozzá Maróczi. A MAG Zrt.-nél óriási változások zajlottak le az elmúlt időszakban, de például a hiánypótlási procedúra katasztrofális.
A pályázatok 60-70 százalékát küldik vissza olykor teljesen irreális kérésekkel – mondta a lapnak Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatkészítő Iroda ügyvezető igazgatója. Akadt olyan eset, amikor a megadottnál bővebb indoklást kértek a beruházás szükségességéről, de az elektronikus pályázati adatlapon karakterkorlát miatt erre nem volt hely. Az ügyfélszolgálatosok úgy tudják, maximum 30 napjuk van megválaszolni a feltett kérdéseket, miközben a pályázóknak legfeljebb 15 nap áll rendelkezésre a hiánypótlásra.
Sokat segítene, ha nemcsak a központi ügyfélszolgálatot hívhatnánk, hanem szükség esetén beszélhetnénk a pótlást elrendelő szakemberrel, mert sokszor nem egyértelmű, értelmetlen a kért dokumentum – tette hozzá Essősy. Az a pályázati kitétel, amely szerint a pályázónak rendezett munkaügyi kapcsolatokkal kell rendelkeznie, a jelenlegi gyakorlat szerint azokat a cégeket is hátrányosan érinti, amelyek csak adminisztrációs késedelmi hiba miatt kaptak munkaügyi büntetést.
Sok tanácsadó, pályázatíró szerint az agrárpályázatok benyújtása is lényegesen egyszerűbb, mint az AVOP alatt volt. Talán nem is lenne szükség ekkora egyszerűsítésre: jobb lett volna, ha például a trágyakezelés esetében a helyszíni szemle helyett már a kérelemhez be kellett volna csatolni a minimális műszaki tartalmat meghatározó dokumentumokat – mondta a Napinak Keszthelyi Krisztián, az EMVA Kft. ügyvezetője.
A szakember szerint a géptámogatási kérelmekkel mindenki meg volt elégedve, apró eseti problémák kivételével nem volt gond; szeptember közepére már a döntés is megszülethet a támogatottak köréről. Mindkét kiírásnál bizonytalan viszont egyelőre, hogy a beadványokat hogyan és meddig lehet a későbbiekben módosítani. Ez a trágyakezelés esetében azért különösen fontos, mert az engedélyezési folyamat a kérelemben foglaltakhoz képest jelentős műszaki változtatásokat igényelhet. Ha a most beérkezett kérelmek nagy része támogatást kap, akkor a 2007-2013-as időszakra a mezőgazdaság versenyképességének növelésére és korszerűsítésére szánt összeg zöme már a programozási időszak elején leköthető – véli Keszthelyi.