A gyártók a nyersanyagárak, így a cellulóz, valamint az energiaköltségek emelkedésével magyarázzák a növekedést. A papírgyártás energiaigényes ágazat – az összköltségből mintegy 20 százalékkal részesedik –, a rohamosan növekvő energiaárak miatt több európai papírgyár zárta be kapuit.
Az emelés mellett szól az is, hogy több gyártó szerint a papír ez idáig visszafogott áron került forgalomba, így már az idén bejelentett és az elkövetkező időszakban várható áremelkedés is részben ennek a kompenzálására szolgál – magyarázza Veisz Balázs, a Pannon Papír nagykereskedés ügyvezető igazgatója.
A költségek alakulását az euró forinthoz viszonyított árfolyama is befolyásolja, amely szintén drágulást idézett elő. Hozzátette, az újrahasznosított fénymásoló papír vásárlásával sem lehet spórolni, mi több, az ilyen jellegű másolópapír általában drágább a költséges előállítás miatt. A nagykereskedelmi cég ügyvezetője kifejtette, míg korábban egyéves ártartást tudtak vállalni papírtermékeknél a közbeszerzési pályázatokban, addig ma már csak három hónapig tudnak garanciát vállalni az árakra.
Az áremelkedés ellenére körülbelül 10 százalékos keresletnövekedést tapasztalt az idén az irodai papíroknál a szolnoki Mondi Business Paper Hungary Zrt. A papírgyár értékesítési igazgatója a nagymértékű növekedést inkább értékesítési spekulációnak, semmint tényleges keresletnövekedésnek minősítette. Hozzátette, a nagykereskedők a további áremelkedések részleges kivédése érdekében raktárkészleteket halmoztak fel.
Az év második felében ezért alacsonyabb kereslettel számolnak, de a prognózisuk szerint éves összehasonlításban még így is 5-6 százalékkal több irodaipapír-eladás várható az idén tavalyhoz képest. 2006-ban a magyarországi irodaipapír-piac 53 ezer tonna volt, míg 2007 első hat hónapjában meghaladta a 28 ezer tonnát. Tóth Péter hozzáfűzte, ez évben újabb áremelkedés akkor várható, ha ismét jelentősen megugrik a kereslet.
A tervek szerint legközelebb 2008. január 1-jén lesz gyártói oldalról 3-5 százalékos áremelés. A papír ára 2002-től a jelentős túltermelés következtében folyamatosan csökkent az európai piacokon. Ez 2005 végén állt meg, amikor a 4,2 millió tonnás összeurópai kapacitásból 700 ezer tonnányi szűnt meg, s azóta folyamatosan, kisebb-nagyobb hullámban emelkedik a papír tonnánkénti ára.
Magyarországon európai viszonylatban az egyik legdrágább a papír, mivel szűk az a gyártói réteg, amely az árak meghatározásában részt vesz – vélik a piaci szereplők. Olaszországban például – ahol a legolcsóbban lehet a papírhoz hozzájutni a kontinensen – rengeteg hazai gyártó foglalkozik papír-előállítással, amelyeket még az állam is támogat.