A pannon pumának tényleg vége
További Magyar cikkek
Az index ugyan a második negyedévre 2 százalékra tornászta fel magát, az elkövetkező egy évben azonban ennél csak alacsonyabb értékek jellemzik majd a hazai gazdaságot. A kilencfős Napi-konszenzus 1,6 százalékot vár a pénteken megjelenő KSH által közzétett, harmadik negyedéves előzetes GDP-adattól és 2008-tól egyaránt.
Jelenleg a legnagyobb bizonytalanságot a belső kereslet várható alakulása jelenti - mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank makroelemzője. A beruházások esetében sok jóra nem lehet számítani, a lakossági fogyasztás alakulása azonban nagy kérdés. Gárgyán Eszter, a Citibank szakértője szerint a hitelkínálat szűkülése még nem jelent meg intenzíven a harmadik negyedévben, így segítheti a GDP keresleti oldalát, azonban ez a kedvezőtlen tendencia a következő negyedévekben felerősödik.
Hasonló a helyzet a termelési oldalon is. Az ipar gyengülése és a kifejezetten hitelfüggő építőipar visszaesése már most is jelentős, és a későbbi időszakokban tovább fokozódik a tendencia. A mezőgazdaság fellendüléséből eredő készletnövekedés lesz ismét az a tényező, amely még erőt ad a növekedésnek - tette hozzá Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
A feketeleves azonban nem várat magára sokáig - mondta Suppan. A devizahitelezés majdnem teljes leállása, a hitelkondíciók szigorítása, valamint egyes területeken a hitelezés teljes leállása a fogyasztáson és a beruházáson keresztül visszaveti a felhasználási oldalt, és a már említett építőiparon túl a kereskedelmet és a pénzügyi szolgáltatásokat is komolyan érinti a kínálati oldalon.
Nem lesz a növekedésnek jövőre hajtóereje - erősítette meg Nyeste. A közösségi kiadások visszafogására és a reálbérek enyhe csökkenésére korábban a fogyasztás simítása volt a lakosság válasza, jelenleg azonban ezt a törlesztőrészletek visszafizetése váltotta fel. A második félévtől azonban enyhülhet a külső piacokra nehezedő nyomás és az export lökést adhat a magyar gazdaságnak - mondta Gárgyán.
A szakértő szerint azonban egyelőre nem múltak el az akár több évig elhúzódó globális recesszió veszélyei, ezért még mindig komolyak a magyar gazdaságon belül is a lefele mutató kockázatok. Jövő év második felétől ugyanakkor a várható gázármérséklődések könnyíthetnek majd a lakosság terhein, s azt akár a háztartások fogyasztásai is visszaigazolhatják - véli Suppan.
Abban jelenleg teljes a konszenzus, hogy az első félévben negatív, a másodikban pedig pozitív előjelű volumenindexekre lehet számítani, viszont az elemzők igen eltérően súlyozzák a két időszakot. Még ha figyelmen kívül hagyjuk is a két szélsőséges véleménynek számító -1 és +1 százalékos prognózist (előbbi megegyezik a költségvetési számok mögötti makropálya várakozásával), akkor is jelentős különbségek vannak a várakozások között. A konszenzus az összes véleményt figyelembe véve -0,3 százalékot vár jövőre, s ebből a "növekedést" várók átlaga 0,7 százalék, míg a "visszaesésre" számítók -0,8 százalékkal számolnak.