További Magyar cikkek
A gazdasági kockázatot mutató, százas skálán mozgó (minél magasabb, annál jobb) EcoRisk index értéke a tavalyi utolsó negyedévben 55,5, az egész 2005-ös év átlagában 53,2 volt. Ez a 2004-es hasonló adatokkal (utolsó negyedév 50,8, éves átlag 49,7) összevetve azt jelzi, továbbra is közepes kockázat jellemzi a magyar piacot - de ez enyhül. Az ismert államháztartási problémák ellenére kedvező trendet alapvetően az EcoRisk két alindexének alakulása magyarázza: mind a konjunktúrát, mind a pénzügyi kockázatokat mérő mutató kedvezőbben változott. Mindkettő alapvetően nemzetközi okokra visszavezethetően tette ezt, azaz a magyar gazdaság kockázatcsökkenése nem hazai folyamatokkal magyarázható.
2006 mint mérföldkő
Miközben a legnagyobb mértékben a konjunktúraindex javult, a legmagasabb, már a nagyon alacsony szinthez közelítő értékkel a pénzügyi kockázatot jelző mutató bír: ez döntően arra vezethető vissza, hogy 2005-ben a befektetők az elérhető hozamkülönbségnek köszönhetően kifejezetten szerették a feltörekvő piaci országok eszközeit és tolerálták a jelentős egyensúlyhiányt.
|
A kegyelmi állapot azonban véget ért - intett az index kidolgozásában részt vevő Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. A jelentés szerint nem valószínű, hogy Magyarország fiskális stabilizáció nélkül apránként bekúszhatna a biztonságos, alacsony országkockázati tartományba. 2006 tehát mérföldkő lehet. A kockázat csökkentése, a fiskális egyensúly helyreállítása nem halasztható tovább. Erre az idén komoly esély van: ha nem a gazdaságpolitikai döntéshozók önnön belátásából, akkor a piaci kényszerek következtében. Hosszabb távon ugyan mindkét esetben mérséklődhet Magyarország gazdasági kockázata, rövid távon viszont a piac vezérelte kiigazítás válságokkal - számos dimenzióban a kockázatok megugrásával - járhat együtt.
A politikai kockázat 2005-ben enyhén csökkent Magyarországon. Az index a tavalyi 68 után 70 pontra kúszott fel. Így Magyarország továbbra is az alacsony kockázatú besorolást kapta a Political Capital Institute által kidolgozott Political Risk Index (PRI) értéke alapján - áll a cég által kiadott jelentésben. A rizikó csökkenése elsősorban a kormányzati stabilitás erősödésének köszönhető. A gazdaság politikai irányítása terén ugyanakkor növekedett a kockázat, többek között a 100 lépés program törvénymódosítási "dömpingje" miatt . A szabályozási hiányosságokból adódóan továbbra is a sajtószabadság és a korrupció terén a legerősebb a bizonytalanság, és a kiterjedt és kevéssé hatékony államszervezet is kockázatot jelent.