További Magyar cikkek
A privát banki szolgáltatások egyre népszerűbbek hazánkban is. Ezek egyik alapvető eleme, hogy a pénzintézetek meghatároznak egy vagyonkorlátot, amely felett az ügyfeleiknek személyes tanácsadást és vagyonkezelést nyújtanak, valamint speciális befektetési lehetőségeket teszek számukra elérhetővé. De mit tehet az átlagember, ha Ő is ki akarja venni részét a "tuti" befektetésekből és elvárja, hogy neki is elmondják azokat a tanácsokat, ami eddig csak a milliomosok kiváltsága volt? Hogyan fektethetünk átlagos pénztárcával is ázsiai ingatlanba, vagy latin-amerikai részvényekbe?
A klasszikus kiemelt ügyfél kiszolgálást a bankoktól csak egy meglehetősen magas vagyonérték felett várhatunk el, Magyarországon jellemzően legalább 10, egyes bankoknál több tízmillió forint kell pihenjen a bankszámlán a különleges szolgáltatásokhoz. Mielőtt ezek a számok bárkit is elriasztanának, már előre közöljük, hogy az átlagember számára sem zárt befektetések egzotikusabb világa sem_
A privát banki szolgáltatás egy komplex tevékenység, amely magában foglal befektetési- és adózási tanácsadást valamint portfolió- és vagyonkezelést. Egy privát banki ügyfél szinte a világ bármely pontján befektethet, illetve speciális hitelekkel is a rendelkezésére áll a bank. A kiemelt ügyfeleknek egyénre szabott megoldásokat kínál a pénzintézet, amiben a személyes tanácsadótól kezdődően a különleges befektetési lehetőségek át, a kiemelt kondíciókkal rendelkező bankszámla és hitelkártyák is benne foglaltatnak. Természetesen, az eszközök teljes arzenálját nehéz lenne felsorakoztatni, főleg azért, mert minden piaci szereplő próbál valamilyen pluszszolgáltatást adni az ügyfeleiknek. Azonban a felsorolásból jól látszik, hogy privát banki ügyfélként szélesebbre tárul a pénzügyi világ kapuja előttünk.
Most sokakban felvetődhet a kérdés, hogy Ők miért nem férhetnek hozzá olyan befektetésekhez, amelyek akár bőséges hozammal is kecsegtetik őket, ehelyett az akciós betéti kamatok között szemezgetnek évi 7-8 százalékért. Azonban van megoldás!
Amíg a banki szektor csak kiemelt ügyfeleik számára tette elérhetővé ezeket, a komplex szolgáltatásokat, addig a biztosítók egy más utat választottak. Saját és külső értékesítési csatornáikon keresztül megpróbálnak teljes körű pénzügyi tanácsadást szolgáltatni befektetési-és vagyonkorlátok nélkül.
A biztosítási- és közvetítői szektor által kínált unit-linked (befektetési egységhez kötött életbiztosítások) termékeken keresztül számos olyan speciális eszközalap elérhető már egy éves 90 ezer forintos szerződés esetében is, amelyekhez banki csatornákon keresztül csak kiemelt ügyfélként juthatunk hozzá. Ezt nagyszerűen érzékeltethetjük például az ázsiai piacok szárnyalásán. Egy évtizeddel ezelőtt még csak az igazán vagyonosok kiváltsága volt, hogy kivegyék a részüket a kelti száguldásból, aztán néhány év elteltével már a különböző befektetési alapokon keresztül már több privát banki ügyfél fektethetett be a régióba, igaz a költségek még mindig igen magasak voltak. Manapság pedig egy unit linked biztosításon keresztül bárki, akár egy havi alacsonyabb összegű megtakarítással is, profitálhat az ázsiai piacok teljesítményéből, Latin-Amerika vezető gazdaságainak szárnyalásából, vagy akár a nyersanyagok és energiahordozók tartósan magas árszintjéből.
Természetesen van némi különbség a biztosítók által nyújtott pénzügyi tanácsadás és a privát banki szolgáltatás között, mindazonáltal a biztosítók új termékei révén az átlagember számára egy korábban teljesen zárt világ szinte egésze vált elérhetővé.
Tehát a biztosítások mögé felsorakoztatott befektetések bárki számára lehetővé teszik, az olyan különleges és jól jövedelmező befektetéseket, amelyhez néhány évvel ezelőtt még csak egy szűk kör férhetett hozzá. Nem kell tehát szorgalmasan gyűjtögetünk a milliókat, egy megfelelő biztosítási termék kiválasztásával kinyílhatnak a befektetési lehetőségek és komplexebb tanácsadást is kapunk, mint egy egyszerű banki ügyfél.