Határtalan banki kapcsolatok a gazdagoknak

2007.09.27. 07:23
A legvagyonosabb ügyfelek a hazai bankok mind több szolgáltatására számíthatnak, ezen a téren egyre jobban elmosódni látszanak az országhatárok. A gazdag magyarok ma már a külföldi szolgáltatóknak is vonzóak lehetnek, a K&H alighanem ezért decembertől teljesen megújítja private banking üzletágát.

Az OTP private banking (pb) területe a pénzintézet regionális terjeszkedését követve tevékenységének, hazai üzleti modelljének leánybanki kiterjesztésén dolgozik. A kiszolgálás központi elemét jelentő befektetési tanácsadási folyamatban az OTP-csoport (alapkezelő, biztosító, lakástakarék- és nyugdíjpénztárak) széles termékkínálata mellett az alkalmazott "open architecture" termékszerkezetnek megfelelően a svájci UBS Asset Management és az amerikai BlackRock Merrill Lynch Investment Managers összesen mintegy 70 külföldi befektetési alapját is elérhetővé tették.

Az elmúlt időszakban élénk érdeklődést tapasztaltunk az off-shore megoldások, valamint az osztrák Raiffeisen Centrobank új termékei iránt - mondta el Bálint Attila üzletágvezető, hangsúlyozva: ügyfeleik (megfelelő nagyságú vagyon esetén) az osztrák tulajdonosaik érdekeltségébe tartozó bécsi székhelyű Kathrein&Co Private Bank szolgáltatásait is elérhetik. Külföldi kapcsolat és lehetőség szinte minden private bankinggal foglalkozó szereplőnél van.

A hazánkban már csak fiókként működő, hagyományosan a jelentősebb pb-szereplők közé tartozó BNP Paribas esetében ez természetes is. A magyarországi tevékenység - állította Scharbert Judit igazgató - teljes mértékben integrálódott a nemzetközi szervezetbe; minden tekintetben napi a kapcsolat Párizzsal, Luxemburggal, Genffel vagy a BNP Paribas-csoport más tagjaival, területeivel. Azt, hogy ez sikeres stratégia, jelezheti: a BNP a 75 millió forintos belépési limitet most emelte jelentősen meg.

Az üzletágba belépési limitet az idén szintén növelő CIB - tájékoztatott Vargáné Konyáry Hedda főosztályvezető - nagy vagyonok kezeléséhez kapcsolódó összetett, bonyolult, sokszor több kontinenst is átfogó pénzügyi igények lefedésére, adóhatékony megoldások megkeresésére anyabankjának, az Intesa Sanpaolónak luxemburgi érdekeltségét ajánlja, de ügyfeleik svájci bankszámlát is nyithatnak.

Az ügyféligények alapján Katona Ildikó, az MKB üzletági igazgatója úgy látja, hogy Svájc lassan kezd kimenni a divatból ami a legális vagyonokat illeti, mert a kinti szolgáltatások és hozamok már nálunk is elérhetőek és jóval rugalmasabb együttműködés alakul ki. Egyre inkább úgy tűnik, hogy nem csupán kifelé létezik mozgás, a magyarországi nagyon gazdagokat ma már mintha a kinti szolgáltatók is figyelemre méltatnák.

Botos Krisztina, a K&H privát banki szolgáltatások főosztályának vezetője szerint az idei év éppen emiatt eredményezett komoly átalakulást a magyarországi private banking piacokon. Megjelentek ugyanis a klasszikus nyugat európai pb-szolgáltatók is (például UBS, Vontobel, Société Générale), amelyeknek a hazai adózási környezet és jogszabályi változások jelentettek kedvező esélyt a piaci belépéshez. (A pénzügyi felügyelet ma már valóban meglehetősen nagy számban tart nyilván olyan határon átnyúló tevékenységre bejegyzett piaci szereplőt, amely a klasszikus private banking tevékenységgel is foglalkozik.)

A K&H Bank - nyilvánvalóan az előbbiektől nem függetlenül - 2007 decemberétől szakít a korábbi hagyományokkal, és teljesen új, egyedi vagyonkezelési eljárást vezet be. A portfólió összetételét ezután nem az ügyfelek kockázati besorolása alapján határozzák meg (ami tapasztalataik szerint számos esetben a teljesítmények korlátja), hanem egy a KBC bank által kidolgozott, összetett és többszörösen ellenőrzött matematikai modell segítségével. A globális befektetési összetétel így igazodik a tőkepiaci viszonyokhoz: a vagyonkezelő csapat a kockázatok változásával egyidejűleg változtatja a rizikós és biztonságos eszközök arányát a portfóliókban. A vagyonkezelések történetében teljesen új megoldásként a K&H az aktívan menedzselt részvényeket is tartalmazó portfóliókhoz tőkegaranciát is rendel.