Parragh: Intézményi reformok kellenek a válság ellen

2008.10.16. 07:49
Egyelőre figyeljük az eseményeket, és elemezzük a pénzügyi válság magyar gazdaságra gyakorolt hatásait, de valószínűleg részt veszünk majd a szombati nemzeti csúcson - mondta a Napinak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A kamara lehetőség szerint megpróbál több, a helyzet javítását célzó javaslatot is kidolgozni, egyelőre azonban még nem világos, hogy ezeket hogyan tudja a tanácskozáson interpretálni.

Parragh szavai szerint mivel a helyzet óráról órára változik, nehéz megjósolni, hogy milyen intézkedések, komplex tervek lehetnek hatásosak, annyi azonban bizonyos, hogy bár a fősodorral kell tartania az országnak, a nemzeti érdekeket némi finomhangolással lehetne érvényesíteni.

A probléma már régen túlnőtt azon a ponton, ahol egy-egy jól eltalált mondattal vagy intézkedéssel meg lehetne oldani: "Noha nem szeretném prejudikálni a fejleményeket, túl sok eredményre nem számítok a szombati tanácskozástól" - mondta az elnök. Meglátása szerint a jelenlegi pénzpiaci válság egyre inkább egy világgazdasági válság előfutárának tűnik.

Ennek hatásait pedig egy olyan Magyarország aligha tudja kivédeni, amelynek belső motorjai leálltak, belső fogyasztása stagnál, az exportvezérelt gazdaságot pedig hamarosan az exportpiacok lassulása, a megrendelések visszaesése is sújthatja, nemcsak a finanszírozási nehézségek, és továbbra is strukturális problémákkal terhelt a költségvetése. Elsősorban az ingatlanpiaci cégek, valamint a tartós fogyasztási cikkek gyártói és azok beszállítói érzik majd a negatív hatásokat, a kis- és középvállalkozói szektort pedig erősen sújtja majd a válság - tette hozzá Parragh László.

Magyarország, noha sok tekintetben jó helyzetben van, magas külső finanszírozási igénye miatt az EU egyik legsérülékenyebb gazdasága, vélhetőleg épp ezért is támadják folyamatosan. "Meglehetősen kevés eszközünk van arra, hogy ezt kivédjük. Hosszabb távon az nem megoldás, hogy befagyasztjuk a béreket és elhalasztjuk az adócsökkentést.

"Ez átmeneti technika, időt nyerni lehet vele, de megoldásra nem alkalmas, mivel mindez az állam kiadási oldalának lefaragása nélkül hatástalan" - közölte Parragh. Szerinte újra kell gondolni a költségvetést és rendbe kellene tenni a nyugdíj-, az egészségügyi és az önkormányzati rendszereket, megújítani a kutatás-fejlesztés és az államigazgatás finanszírozását.